بهداشت نوزادان

آیا تازگی لذت مادری را تجربه می کنید؟ آیا در مورد حفظ سلامت نوزاد خود نگران هستید ؟ آیا می دانید با رعایت عادات بهداشت مناسب می توان به حفظ سلامت نوزاد کمک کرد ؟ این مطلب را به شما توصیه می کنیم .
.

۱ – دستهای خود را بشویید

بسیار مهم است که پدر و مادر به شستن دست های خود قبل از لمس نوزاد یا پرداختن به امور مرتبط با نوزاد ، با صابون ضد باکتری بشویند. اگر والدین نسبت به رعایت بهداشت فردی سهل انگار باشند نوزاد می تواند در معرض میکروبهای بیماریزا به عفونتهایی مانند سرماخوردگی ، اسهال ، آنفولانزا ، و غیره دچار شود . بنابراین قبل از اموری مثل آماده کردن غذا ، تغذیه نوزاد و .. دست های خود را بشویید .
.

۲ – استحمام نوزاد

برای محافظت کودک  از عفونت های پوستی ، او را حمام کنید . توجه  ویژه ای به تمیز نگه داشتن دستها و صورت کودک داشته و پوشک کودک را در اولین فرصت عوض کنید .
.

۳ – اصلاح ناخن های کودک

ناخن کثیف نشانه ای از میکروب هستند که می تواند سلامتی کودک را به خطر انداخته و باعث بیماری شوند . وقتی کودک دستهای خود را می مکد و ناخن های بلند داشته باشد ، این ناخن های بلند و تیز ، می تواند خراش و صدمه ایجاد کند.
بهترین زمان برای کوتاه کردن ناخن های کودک وقتی است که به خواب رفته است .
.

۴ – پاک گوش کودک

تمیز گوش ظریف کودک ، باید به آرامی انجام شود. اگر کودک هنگام لمس شدن گوش ، بقراری و احساس ناراحتی می کند ممکن است گوش دچار عفونت باشد . در این صورت ، بلافاصله به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید .
.

۵- تمیز نگه داشتن بینی کودک

ترشحات بینی کودک خود را به آرامی با یک پارچه پنبه ای نرم و مرطوب پاک کرده و بینی کودک را تمیز کنید.
.

۶ – تمیز کردن چشمان کودک

سعی کنید چشم کودک خود را تمیز نگه دارید و جلوگیری از عفونت، به آرامی با یک پارچه نرم و مرطوب چشمان کودک را تمیز کنید.
.

۷- بطور منظم پوشک کودک را عوض کنید

تغییر پوشک در فواصل منظم از جنبه های مهم بهداشت کودک است. کودک خود را همیشه تمیز و خشک نگه دارید .

۸ – اسباب بازی های کودک را تمیز نگه دارید

اکثر نوزادان عادت به قرار دادن اسباب بازی های خود در دهان دارند. به طور منظم اسباب بازی کودک را بشویید و تمیز نگه دارید. پس از شستشو ، آنها را با استفاده از یک دستمال کاغذی پاک و خشک کنید .
.

۹ – اتاق کودک و خانه را را تمیز نگه دارید

به منظور پیشگیری از قرار گرفتن کودک در معرض میکروب های مضر و عوامل بیماری زاد ، خانه را تمیز نگه دارید .برای تمیز نگه داشتن خانه حتی می توانید از یک ضدعفونی کننده مناسب و بیخطر استفاده کنید .
اگر کودک با بطری شیر می خورد ، شستشو و استریل کردن آن از آلودگی ، ضروری است. وقتی در حال آماده سازی غذای کودک هستید ، تمیز کردن ظروف با آب گرم و مواد شوینده را فراموش نکنید. تمیز کردن آشپزخانه و حمام با مواد ضد عفونی حایز اهمیت است.
با پیروی از این عادات بهداشتی ساده، شما می توانید از سلامتی و نشاط فرشته کوچک خود را لذت ببرید .

.
منابع:
.https://niniban.com

error: Alert: Content is protected !!