بیماری مالاریا

مالاریا جزو بیماری های انگلی کشنده ای به شمار می رود که بر اثر نیش پشه آنوفل به بدن انتقال می یابد. زمانی که این پشه فرد را نیش  بزند، انگلی به نام مالاریا به خون بدن وارد می شود و اولین جایی که برای تکثیر خود انتخاب می کند، سلول های کبد است. در مدت زمان 48 تا 72 ساعت مالاریا به علت تراکم زیاد  موجب پارگی سلول های کبدی شده و وارد خون می شود و بدین  ترتیب در گلبول های قرمز خون انتشار پیدا می کند.

تکثیر و انتشار در سلول های خونی و تراکم آن ها گلبول های قرمز را  پاره و بر تعداد انگل های خون افزوده می شود. این کار ادامه پیدا می کند و  علائم بیماری مالاریا نیز هر سه روز یم بار تکرار می گردد.

.

علائم بیماری مالاریا چیست؟

تب یکی از شایع ترین علائم بیماری مالاریاست که با پارگی گلبول های قرمز بروز می کند.  به هنگامی که انگل ها به گلبول های تازه ای وارد می شوند تب بدن نیز قطع می گردد. این قطعی تب برای دو روز ادامه دارد. در روز سوم با پارگی دوباره گلبول های جدید باز هم بدن تب می کند.

با ادامه دار شدن بیماری انگلی مالاریا علائم آن مابین چهار تا ده روز نمایان می گردد.   البته این نکته نیز شایان ذکر است که در برخی از افراد علائم بیماری مالاریا تا ماه ها پنهان می ماند. اما شایع ترین نشانه های بیماری مالاریا شامل موارد زیر می شود :

  1. تب و لرز
  2. تعریق
  3. سردرد
  4. حالت تهوع
  5. استفراغ
  6. کم‌خونی
  7. درد عضله‌ها
  8. تشنج
  9. بیهوشی
  10. مدفوع خونی

.

تشخیص بیماری مالاریا

راه تشخیص قطعی مالاریا آزمایش خون می‌باشد. در خون فرد بیمار انگل‌های مالاریا دیده می‌شود. هر فرد تب‌دار می‌تواند برای انجام آزمایش مالاریا به خانه‌های بهداشت و یا مراکز بهداشتی درمانی (درمانگاه) مراجعه نماید.

.

درمان بیماری مالاریا

بیماری مالاریا قابل درمان است که باید زیر نظر پزشک توسط بهورز یا مأمور مالاریا انجام شود. دوره درمان را باید کامل نمود تا از بازگشت بیماری جلوگیری به عمل آید.

در صورت عدم درمان به موقع و صحیح بیماری، علاوه بر انتقال بیماری به دیگران، می‌تواند در بعضی از موارد منجر به مرگ بیمار شود.

.

راه‌های پیشگیری از این بیماری

⇠ آزمایش خون افراد تب‌دار و درمان افرادی که در آزمایش خون آن‌ها انگل مالاریا دیده شده است از انتشار بیشتر بیماری جلوگیری می‌کند.

⇠ جلوگیری از گزش توسط پشه‌های ناقل مالاریا؛ از طریق خوابیدن زیر پشه‌بند معمولی یا پشه‌بند آغشته به سم، نصب توری به در و پنجره‌های منازل، به کار بردن تله نوری و الکتریکی، استفاده از مواد دورکننده

⇠ جلوگیری از تکثیر پشه‌های مالاریا از قبیل زهکشی آب‌های راکد، پرکردن گودال‌ها، پوشاندن کامل منابع آب و سایر وسایل نگهداری آب، استفاده از ماهی‌های لارو خوار، کاربرد مواد لاروکش مثل گازوییل و….

⇠ از بین بردن پشه‌های بالغ به وسیله سمپاشی سطوح داخلی اماکن انسانی و حیوانی و محل استراحت پشه‌ها

⇠ با خشکاندن و جاری ساختن آب‌های راکد و پوشاندن کامل وسایل نگهداری آب محل‌های تخم‌ریزی پشه‌های مالاریا را از بین ببریم.

.
منابع:

.https://www.euteb.com
.https://www.yjc.ir

error: Alert: Content is protected !!