جوانسازی پوست با تزریق چربی

تزریق چربی چیست؟

تزریق چربی روشی برای جوانسازی پوست و زیبایی صورت و بدن است. در این روش بافت چربی از بخشی از بدن برداشت شده، خالص سازی می‌شود و به بخش دیگری انتقال می‌یابد.
.

تزریق چربی چه کاربردهایی دارد؟

از تزریق چربی تقریباً می‌توان برای حجم دهی به هر بخشی از بدن که طی فرآیند پیری، به دلیل عوامل ارثی، بیماری‌ها یا عوامل دیگر حجم خود را از دست داده‌اند، استفاده کرد. برخی از کاربردهای تزریق چربی عبارت‌اند از:

 • تزریق چربی در صورت برای حجم دهی، اصلاح انحنای سطحی (کانتور)، رفع چین و چروک‌ها، درمان افتادگی و فرورفتگی‌های زیر چشم، گردن و چانه
 • جوانسازی پوست پشت دست و حجم دهی به آن ناحیه
 • تزریق چربی در پستان‌ها برای افزایش حجم، اصلاح شکل یا بهبود نتایج جراحی پستان
 • حجم دهی به باسن

.

آیا تزریق چربی روشی ایمن است؟

بله. یکی از مهم‌ترین نکاتی که قبل از تزریق چربی باید بدانید این است که این روش از ایمن‌ترین شیوه‌های جوانسازی و زیبایی به شمار می‌آید. چرا که:

 • نیازی به بی‌هوشی عمومی نیست و می‌توان از بی‌حسی موضعی استفاده کرد. پس خطرات بی‌هوشی وجود ندارند.
 • برای تزریق چربی از سوزن‌های بسیار کوچکی استفاده می‌کنیم و در محل تحت درمان برش یا زخمی ایجاد نمی‌شود.
 • برخلاف سایر روش‌های تزریقی مانند تزریق ژل و بوتاکس، از ماده‌ی خارجی استفاده نمی‌شود. چون چربی استفاده شده در این روش از بدن خود شما استخراج می‌شود.
 • دوران نقاهت یا ریکاوری این روش نسبت به استفاده از ایمپلنت‌های مصنوعی بسیار سریع‌تر و کم‌ دردسرتر است.

.

نتایج تزریق چربی چقدر ماندگاری دارد؟

نتایج تزریق چربی نسبت به سایر روش‌های تزریقی مانند تزریق ژل (فیلرها) و تزریق بوتاکس ماندگاری بیشتری دارد. البته این مسئله به شرایط شما هم وابسته است. در بسیاری از موارد نتایج ممکن است دائمی شوند. لازم به ذکر است چربی بافت زنده است و در فضاهای تزریق شده به همه سلول های چربی غذای کافی نمیرسدف لذا ممکن است حدود 40 تا 50 درصد آن ها استحاله شده و از بین برود.
.

دوره‌ی نقاهت یا ریکاوری بعد از تزریق چربی چقدر است؟

این مسئله به این بستگی دارد که چقدر چربی از بدن شما برداشته شده است. هرچه میزان چربی برداشت شده بیشتر باشد، دوره‌ی ریکاوری هم طولانی‌تر است. همچنین عوامل سبک زندگی مانند مصرف دخانیات می‌توانند دوره‌ی نقاهت را طولانی کنند. به طور کلی دوران ریکاوری تزریق چربی حدود ۱ هفته است.
.

نتایج نهایی تزریق چربی چه زمانی قابل مشاهده است؟

حدود ۳ تا ۶ ماه زمان می‌برد تا تمام اثرات تزریق چربی نمایان شود.
.

مراقبت‌های قبل از تزریق چربی

در جلسه‌ی مشاوره، پزشک متخصص کلینیک توضیحات دقیق و کاملی به شما خواهد داد. همچنین اگر سوالی داشته باشید، می‌توانید از پزشک بپرسید. معاینه‌ی دقیق فیزیکی و همچنین دریافت سوابق پزشکی شما، بخش دیگری از جلسه‌ی مشاوره را تشکیل می‌دهند. ممکن است پیش از تزریق چربی برای بررسی تغییرات و نتایج، عکس‌هایی از شما گرفته شود.

قبل از تزریق چربی باید موارد زیر را رعایت کنید که در کلینیک‌ هم به شما توضیح داده خواهد شد:
 • حداقل تا ۶ هفته قبل از تزریق چربی دخانیات مصرف نکنید. مواد موجود در سیگار و سایر دخانیات، باعث کاهش سرعت بهبود زخم‌ها و طولانی شدن دوره‌ی نقاهت می‌شود.
 • حداقل ۱۰ روز قبل از تزریق چربی از مصرف آسپیرین، داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (مانند ایبوپروفن، ژلوفن و ادویل) و هرگونه ویتامین یا دارویی که باعث افزایش احتمال خونریزی در شما می‌شود، پرهیز کنید. حتماً داروهای مصرفی خود را با پزشک چک کنید تا خدایی نکرده عارضه‌ای برایتان پیش نیاید.
 • یادتان باشد که در مورد تمامی روش‌های درمانی پزشکی (تهاجمی و غیر تهاجمی) بدن شما باید هیدراته و پر آب باشد. کم‌آبی بدن باعث کاهش اثرات و کند کردن سرعت ریکاوری می‌شود. پس قبل از تزریق چربی ، آب و مایعات فراوان بنوشید.
 • طوری برنامه ریزی کنید که کسی شما را بعد از تزریق چربی به خانه برگرداند و حداقل برای ۲۴ ساعت پیش‌تان بماند.
 • اگر سابقه‌ی مصرف داروهای ایزوترئونین (مثل راکوتان) را دارید، یا داروهای استروئیدی (کورتون ها) یا سرکوب کننده‌ی سیستم ایمنی مصرف می‌کنید، حتماً این موارد را قبل از تزریق چربی به اطلاع پزشک کلینیک برسانید.

.

کاندیدای نامناسب تزریق چربی

بیمارانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، کاندیدای مناسبی برای تزریق چربی نیستند. مانند:

 • افراد مبتلا به ایدز
 • افراد HIV مثبت
 • کسانی که شیمی‌درمانی دریافت می‌کنند.
 • افرادی که دارای بیماری‌های خودایمنی هستند.
 • اگر سابقه رادیوتراپی در مناطق مورد نظر برای تزریق را داشته اید.

در مورد این افراد خطر بهبودی ضعیف و ابتلا به عفونت‌ها بیشتر است که می‌تواند به ایجاد اسکارهای دائمی یا نتایج ضعیف تزریق چربی ختم شود. همچنین، افرادی که از بیماری‌های قلبی عروقی (مانند فشار خون کنترل نشده) رنج می‌برند، دیابت کنترل نشده دارند و یا وضعیت سلامت عمومی مطلوبی ندارند، کاندیدای مناسبی برای تزریق چربی نیستند.
.

مراقبتهاى پس از تزریق چربى

تزریق چربی- مراقبتهایی که پس از گرافت چربی (پیوند چربى) در صورت یا سایر نقاط بدن می توان انجام داد:
۱- توصیه میشود فردى را جهت رساندنتان به خانه به همراه داشته باشید، و در دو ، سه روز اول در امور خانه کمکتان کند.
۲- باید محل برداشت چربى با باند کشى ویا گن مناسب بمدت دو هفته ،محکم پوشانده شود.
۳- به فرد توصیه می شود که از وارد کردن فشار زیاد به محل تزریق جهت جلوگیری از جا به جایی چربی تزریق شده به مدت ۷ تا ۱۰ روز خودداری کند.
۴- ممکن است محل تزریق چربی و محلی که چربی از آن گرفته شده دچار کبودی، تورم و درد شوید. این حالت طبیعی بوده و به تدریج در طی چند روز تا چند هفته برطرف می شود، میزان کبودی و تورم متناسب با مقدار چربی تزریق شده است ولی به طور معمول ۲ تا ۳ هفته طول می کشد.
۵- در سه هفته ی اوّل تزریق، از قرار گرفتن طولانی مدت در آفتاب، استفاده از فضاهای گرم (سونای خشک و بخار) و حمام های طولانی مدت شدیدا بپرهیزید.
۶- اگر تزریق چربى در صورت است، جهت کاهش ورم بهتر است در چند روز اول بعد از تزریق چربی، هنگام خوابیدن زیرسرتان بلند باشد( حالت نیمه نشسته یا زاویه ۴۵ درجه) و در صورتی که مزاحمتی برای خوابتان ایجاد نکند، بهتر است به مدت دو هفته در این حالت بخوابید.
۷- سه روز کمپرس سرد صورت و محل دهنده ،سپس کمپرس گرم باعث تسریع جذب کبودی و ورم میشود.
۸- برای کاهش ورم صورت، استفاده از نمک باید محدود شود.
۹-استحمام کردن از روز دوم بلامانع است ولی از تحت فشار قرار دادن و ماساژ دادن مناطق تزریق شده اکیداً خودداری فرمایید.
۱۰- در سه هفته ی اوّل تزریق، از قرار گرفتن طولانی مدت در آفتاب، استفاده از فضاهای گرم (سونای خشک و بخار) و حمام های طولانی مدت شدیدا بپرهیزید.
۱۱- در طی دوره استراحت و نقاهت خود در منزل، از انجام فعالیت هایی نظیر نظافت و باغبانی که نیاز به خم شدن یا وارد کردن فشار دارند خودداری کنید، زیرا این می تواند باعث تشدید ورم صورت طولانی تر شدن آن شود. بطور کلى در چند روز اول از کارسنگین منزل و خم شدن خودداری کنید.
۱۲- راه رفتن آرام را سریع شروع کنید که هم از لخته شدن خون در پاها جلوگیرى میکند و هم تورم صورت را کاهش میدهد.
۱۳-.از انجام ورزش شدید به مدت چند هفته باید خودداری شود در صورتی که عادت به ورزش کردن منظم دارید، بعد از چند روز می توانید ورزش های سبک تری ( به شرط آن که موجب افزایش تورمو تعریق صورت نشود) انجام دهید، ورزش های کششی سبک مانند شنا و پیاده روی آرام مانعی ندارد .
۱۴-در محل تزریق چربی بخیه زده نمی شود و در نتیجه نیازی به کشیدن بخیه ونیز پانسمان کردن وجود ندارد.
۱۵-در صورت لزوم ۲۴ ساعت بعد از تزریق چربی ،زدن کرم ضدآفتاب و آرایش کردن مانعی ندارد.
۱۶-آناناس تازه حاوی ماده بروملین و ویتامین ث است که در تسریع جذب کبودی و ورم موثر است و هرچه بیشتر مصرف شود بهتر است.
۱۷-. بدلیل کاهش تحرک ممکن است دچار یبوست شوید ، بهتر است از میوه هاى تازه ، ماهی و میگو و امگا۳ به وفور میل کنید.
۱۸-مقدار ورم متغییر وصبحها بیشتر است که با رعایت مورد ۲ به حداقل میرسد.
۱۹-تا ۱۰ روز مصرف نمک به حداقل کاهش داده شود.
۲۰- داروهای خود را تا آخر مصرف کنید.
۲۱-اگر چه عفونت نادر است، آنتی بیوتیک خوراکی (نظیر سفالکسین) قبل و بعد از عمل تحویز می شود( از شب قبل از عمل تا ۵ روز بعد از تزریق) معمولا برای کنترل درد نیازی به داروی مخدر نیست و استفاده از استامینوفن و یا ژلوفن کافی خواهد بود.
۲۲- در برخی مواردتزریق چربی در صورت ، طی هفته های اوّل پس از تزریق، غیر قرینگی در صورت دیده می شود که جای نگرانی نبوده و در نهایت دو طرف صورت مانند هم خواهند شد.(این حالت ناشى از تفاوت جذب تورم در دو نیمه ی بدن است و نهایتاً اصلاح می شود.
۲۳-اگر تزریق چربی در دست ه بوده ، باید از انجام کارهای غیر ضروری طی دو هفته پس از تزریق خودداری کنید. هرچه میزان حرکت دستها کمتر باشد، میزان ماندگاری چربی بیشتر خواهد بود.
۲۴- در صورتی که تزریق چربی در پاها و ران ها انجام شده باشد، از پیاده روی ساده و تردمیل، طی دو هفته ی اوّل خودداری کنید.
۲۵- از تحت فشار قرار دادن مناطق تزریق شده به مدت دو هفته خودداری کنید. اگر تزریق چربی درباسن انجام شده باشد، باید هنگام خوابیدن به پهلوها و یا شکم بخوابید و یا با قرار دادن بالش در ناحیه ی کمر، از اصطکاک طولانی مدّت منطقه ی تزریق شده با تشک جلوگیری کنید، و بهنگام نشستن از بالشت حلقه اى بزرگ که خودتان میتوانید آماده کنید استفاده کنید تا چربى تزریق شده کمتر تحت فشار قرار گیردو آسیب نبیند.
۲۶-کسانى که جربى در ساق پا ویا مچ پا تزریق کرده اند باید بدانند که سر پا بودن طولانى سبب افزایش تورم در ناحیه میشود که ممکن است ماه ها ماندگار شود. در این موارد توصیه میشود .
۲۷- به هنگام استراحت پاهاى خود را بالاتر از سطح نگه دارند .
۲۸-اگر احیانا دچار آبسه ، درد شدید ، التهاب شدید و پیشرونده در محل برشهاى کوچک ( سوراخ محل وارد کردن چربى) و یا خروج ترشحات بدبو و به رنگ زرد مایل به سبز ، شدید به پزشکتان مراجعه کنید.
۲۹- از پزشک خود نخواهید که زیاد تزریق کند طورى که نیاز به روتوش و یا ترمیم دوباره نداشته باشید زیرا میزان جذب چربى در افراد مختلف متغیر است و امکان دارد در شما میزان بیشترى از سلولهاى چربى زنده بماند و از حالت پر آن رضایت نداشته باشید .
۳۰- دانستن این نکته مهم است که بدانیم اگر میزان حجم چربى در نوبت اول برایمان کافى نبوده ، براحتى میتوان در مرحله دوم آنرا اصلاح کرد ، ولى اگر میزان چربى زیاد تزریق شده باشد ، خارج کردن این چربى کارى بسیار دشوارتر و پر دردسرتر است .
۳۱- صورت نیز مانند دیگر اعضاى بدن کاملا قرینه نیست ، بعضى از غیرقرینگیها نامحسوس هستند و فقط با دقت زیاد میتوان متوجه آنها شد . پس از تزریق چربى افراد بیشترخودشان را در آینه چک میکنند و یا اطرافیانشان دقت بیشترى در چهره آنان میکنند و متوجه کوچکترین غیر قرینگى میشوند، در حالیکه پس از بررسى عکس قبل از تزریق متوجه وجود غیر قرینگى میشوند .
۳۲- افرادى که تصمیم به انجام تزریق چربى میگیرند و همچنین همسرانشان باید صبر و حوصله کافى داشته باشند، زیرا میزان تورم ، طول مدت تورم و میزان زنده ماندن چربى در بیماران مختلف کاملا متفاوت است و شاید بتوان گفت که براى رسیدن به یک نتیجه مطلوب گاها باید چندین ماه صبر داشت تا چربى روى صورت باصطلاح جا بیفتد.
۳۳- چربى در بعضى از نواحى مانند لبها و چانه و خط خنده ، که کلا دور دهان محسوب میشوند ، بدلیل تحرک زیاد این ناحیه هنگام حرف زدن ویا غذا خوردن کمتر ماندگار است و درصد کمترى از چربى تزریق شده باقى میماند . به همین علت نیاز به انجام مرحله دوم و گاها سوم در این موارد طبیعى است.
۳۴- بیشترین تورم و کبودى در تزریق چربى اطراف چشم مشاهده میشود.
۳۵- حداقل ۴۰% مقدار گرافت شده بعد از یک سال باقی میماند.
۳۶-. مانند هر عمل زیبایی، گرافت چربی هم ممکن است به اصلاحات جزئی بعدی نیاز داشته باشد.
۳۷- حداقل ۶هفته ودر بهترین حالت ۴ ماه تا ۶ ماه پس از عمل نسبت به انجام عمل اصلاحی تصمیم گرفته میشود.

.
منابع:
.https://whcl.ir
.https://www.beytoote.com

- مطالب مرتبط -

«زیبایی و مراقبت پوست»

error: Alert: Content is protected !!