بهداشت بینی

با رعایت نکات زیر می توانید بهداشت و سلامتی بینی خود را حفظ نمایید:

⇠ افزایش رطوبت. با افزایش میزان رطوبت موجود در داخل سینوس ها، گرفتگی، سوزش و خارش، و ناراحتی بینی از بین خواهد رفت.

⇠ مصرف محلول نمک شور (آب و نمک) که به صورت قطره و اسپری بینی موجود می باشد، نه تنها بی خطر بوده بلکه اثر پذیری بالایی نیز دارد.

⇠ مصرف نوشیدنی های گرم و یا حمام آب گرم در برطرف کردن گرفتگی بینی معجزه می کنند.

⇠ همچنین می توانید سرتان را در بالای یک کاسه پر از آب جوش قرار دهید و یک حوله روی سرتان بیندازید تا بخار در محوطه جمع شود. آب را تا آنجایی که امکان دارد می توانید گرم کنید، اما مراقب باشید تا سرتان را زیاد به داخل ظرف فرو نبرید تا باعث ایجاد سوختگی نشود!

⇠ دستگاه بخور نیز ایده ی بدی نخواهد بود. فقط باید آنرا مرتباً تمیز نکید. این قبیل دستگاه های اگر به صورت مکرر تمیز نشوند، قارچ و کپک ایجاد می کنند.

⇠ به اندازه کافی آب مصرف کنید. هر چقدر آب بیشتری به بدن خود برسانید، خشکی و سوزش و خارش بینی تان کمتر خواهد شد. مصرف آب کافی از ایجاد سر درد نیز جلوگیری بعمل م یآورد.

⇠ حفره ی بینی خود را مرطوب نگه دارید. برخی وسیله ها هستند که خیلی بهتر از اسپری های بینی عمل کرده و گذرگاه هوا در داخل بینی را مرطوب نگه می دارند. البته استفاده از این روش به همه ی افراد توصیه نمی شود، اما به هر حال افرادی هم وجود دارند که با میل و اشتیاق از این نوع وسایل استفاده می کنند.

⇠ توجه داشته باشید بینی نوزاد به طور معمول کوچک است و به همین خاطر سوراخ های آن زود مسدود می شود. در واقع با کمترین ترشحی سوراخ های بینی کودک بسته شده و تنفس وی مشکل می گردد. از این رو کودکانی که پستان مادر را رها می کند اغلب به دلیل مسدود شدن سوراخ های بینی شان است. ماندن ترشحات در بینی کودک سبب عفونت مخاط آن شده و به تدریج باعث عوارض معدی و ریوی می شود. پاک کردن روزنه سوراخ های بینی به وسیله یک تکه کوچک پنبه استرلیزه، خشک یا مرطوب که لوله شده و نوک آن باریک باشد، به بهداشت بینی کودک کمک می نماید. امروزه با گوش پاک کن های موجود نیز می توان به پاک کردن بینی کودک پرداخت.
.
منابع:
.http://ali-57.blogfa.com

error: Alert: Content is protected !!