ویژگی های یک مربی خوب برای شروع ورزش

 قطعا اولین معیار انتخاب یک مربی شناخت سطح دانش اوست. تمام مشاغل و حرفه ها امروزه تخصصی شده اند و بر پایه اصول و تحقیقات علمی جلو می روند. دلیل پیشرفت جوامع بشری همین امر است. ورزش یکی از تخصصی ترین مسائل دنیای امروز است.  زیرا یک مربی، با تصمیماتی که اتخاذ می کند، به طور مستقیم بر سلامتی فیزیکی و روانی فرد تاثیر می گذارد.

بنابراین شناخت جنبه های علمی تمرین و اثر متدهای مختلف تمرین بر فرد و همچنین توانایی تحقیق و نتیجه گیری های علمی در مورد هر کدام از شاگردها اهمیت فراوانی دارد. یک مربی باید علم تمرین، تحلیل حرکتی و آناتومی بدن و سایر علوم ورزشی را حداقل در حد پایه بلد باشد.

.

تجربه

 داشتن تجربه مکمل توانایی علمی یک مربی خوب است. یک مربی با دانش که تجربه تمرینی و کاری مناسب دارد، راهکارهایی را به شاگردانش پیشنهاد می دهد که خودش یکبار تجربه کرده است و این امر در زمینه ورزشی بسیار پراهمیت است.

.

سابقه ورزشی، یکی از مهم ترین ویژگی های یک مربی خوب

 کسی که سابقه ورزش حرفه ای دارد، به این معناست که خودش سالها با مربی های مختلف کار کرده است. در نتیجه به عنوان یک ورزشکار روحیه  کاملا ورزشی دارد و درک درستی از نیاز های یک شاگرد را خواهد داشت و می تواند در موارد حساس راهنمای بسیار مناسبی به عنوان یک مربی باشد.

.

توانایی انتقال درست

تمام توانایی های یک مربی زمانی به درستی در اختیار شاگردش قرار می گیرد که مربی قادر باشد آنها را به خوبی انتقال دهد. زیرا شما تا یک فیلم را تماشا نکنید یا یک کتاب را نخوانید چیزی از آن نخواهید فهمید.پس یک مربی خوب باید بتواند تمام موارد لازم تمرینی  و آموزشی را به شاگردانش انتقال دهد.

توصیف روش کار و  مسیر پیشرفت

 برای جلوگیری از ابهام و روشن شدن مسیر از ابتدا تا انتها باید روش کار دقیق توضیح داده شود تا فرد بداند چه مسائلی قرار است پیش روی او قرار گیرد و از کجا قرار است شروع کند تا به هدف برسد. این وظیفه یک مربی خوب است.

.

آگاهی از کمک های اولیه

 به دلیل ماهیت ورزش که بر اساس فعالیت، برخورد فیزیکی، استفاده از وسایل سخت و سنگین و اجراهای خطرناک شکل می گیرد، آسیب دیدگی امری اجتناب ناپذیر است. ممکن است که در تمام لحظات  پزشکی درکنار تمرین حضور نداشته باشد، پس یک مربی خوب باید توانایی کنترل انواع آسیب ها را برای جلوگیری از صدمات به شاگرد خود داشته باشد.

.

به روز بودن از نظر روش های تمرینی

وقتی قرار است که شما سالها ورزش کنید، طبیعتا در این مسیر به تنوع تمرینی و تغییر نوع تمرین بر اساس تغییر توانایی ها و علایقتان نیاز پیدا خواهید کرد. یک مربی خوب باید به روش های تمرینی به روز دنیا آشنایی داشته و آنها را به شاگردانش آموزش دهد.

.

تیپ و قیافه

 یکی از قوانین فروش در کل دنیا روش ارائه محصول و ویترین داری مناسب است. حرف ها و راهنمایی هایی یک مربی زمانی تاثیر گذار است که شاگردانش نتایج تمرینی را که قرار است انجام دهند، در ظاهر مربی ببیند.

.

طرز بیان و رفتار، یکی از بارزترین ویژگیهای یک مربی خوب

 شما برای چند جلسه در هفته وهر جلسه میانگین 2 ساعت در کنار مربی هستید و طبیعتا باید این شخص به عنوان یک دوست و مربی از طرز بیان مودبانه و روابط اجتماعی بالایی برخوردار باشد. زیرا شخصیت و مقبولیت او به عنوان یک معلم در گرو این کار است.

.

توانایی ایجاد انگیزه

اگر به هر دلیل  نتیجه تمرین دیر حاصل می شود و یا شاگرد از تمرین کردن خسته و نا امید شود،  یک مربی باید با ایجاد انگیزه  بر اساس شناخت ویژگی های شخصیتی شاگرد، دوباره انرژی را به او برگرداند و او را وادار کند تا با قدرت  واشتیاق ادامه دهد.

.

پشتکار و صبر

 استعدا، توانایی یاد گیری و پیشرفت تمامی انسانها یکسان نیست و یک مربی نباید انتظار داشته باشد که یک تمرین برای همه نتیجه یکسان دهد و همه افراد پیشرفت مشابه داشته باشند. بنابراین یک مربی باید با داشتن صبر و پشتکار فرد را در حد توانایی های خود به اهداف در نظر گرفته شده نزدیک و هدایت کند.

.
منابع:
.https://darookhaneonline.com

- مطالب مرتبط -

error: Alert: Content is protected !!