بهداشت دهان و دندان

برای داشتن دندان های سالم باید بدرستی از آنها مراقبت کرد حتی اگر دندان های سالم و خوبی دارید، برای مراقبت از آنها و پیشگیری از برخی مشکلات باید اقدامات صحیح و مناسبی را انجام دهید. این اقدامات شامل استفاده مناسب از دهان شویه ها و نیز توجه به برخی عادات روزمره می باشد.

.

1-بدون مسواک زدن به بستر نروید

توصیه شده که حداقل دوبار در روز مسواک بزنید. بسیاری از ما از مسواک زدن در شب غفلت کرده و یا به آن توجهی نمی کنیم اما مسواک زدن قبل از رفتن به بستر به از بین رفتن جرم و باقی مانده غذا در لابلای دندان کمک می کند.

.

2-درست مسواک بزنید

روش مسواک زدن بسیار مهم است. در واقع درست مسواک نزدن نیز موجب پوسیدگی دندان ها می شود. برای مسواک زدن وقت بگذارید. مسواک را به آرامی در دهان حرکت دهید و با حرکت دورانی سعی کنید باقی مانده غذا را از لابلای دندان ها پاک کنید. گاهی اوقات درست مسواک نزدن و پاک نکردن برخی جرم ها منجر به بیماری دهان و دندان می شود.

.

3-زبان را مسواک کنید

جرم ها با قرار گرفتن در میان پرزهای زبان نه تنها دهان را بدبو می کنند بلکه منجر به بیماری های دهان و دندان می شوند. بنابراین هنگام مسواک زدن دندان، زبان را نیز مسواک کنید و آن را شستشو دهید.

.

4-از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید

در زمان خرید خمیر دندان، علاوه بر خوشبوکنندگی و سفید کردن باید از وجود فلوراید در خمیردندان مطمئن شوید. فلوراید برای بهداشت دهان و دندان مفید و موثر است زیرا این ماده به جلوگیری از پوسیدگی دندان و مقابله با جرم کمک می کند.

.

5-استفاده از نخ دندان به اندازه مسواک زدن مهم است

بیشتر افرادی که مسواک می کنند از نخ دندان غافل هستند. نخ دندان نه فقط برای خارج کردن باقی مانده غذا از لابلای دندان استفاده می شود بلکه روشی برای کاهش جرم و پوسیدگی دندان و التهاب لثه می باشد. استفاده از نخ دندان در طول روز برای بهداشت دندان بسیار مفید است.

.

6-سختی استفاده از نخ دندان نباید شما را از انجام اینکار بازدارد

استفاده از نخ دندان بویژه برای کودکان و سالمندان مبتلا به آرتروز بسیار سخت است. بجای کنار گذاشتن نخ دندان، از ابزارهایی مثل خلال دندان استفاده کنید که می تواند به خارج کردن باقی مانده غذا از لابلای دندان کمک کند. شما می توانید نخ دندان های یکبار مصرف را از داروخانه ها تهیه کنید.

.

7-از دهان شویه استفاده کنید

تبلیغات، دهان شویه را برای بهداشت دهان و دندان ضروری می دانند اما بیشتر افراد بدلیل عدم آگاهی از این مواد استفاده نمی کنند. محلول دهان شویه اسیدیته دهان را کاهش می دهد، به پاک کردن نواحی درونی و اطراف دندان که مسواک زدن آنها بسیار سخت است، کمک می کند و دندان را محکم می کند. محلول دهان شویه یک ابزار مکمل و مفید برای بهداشت دهان و دندان می باشد. کودکان و سالمندانی که قادر به استفاده از نخ دندان و مسواک نیستند، می توانند از این محلول برای حفظ سلامت و بهداشت دهان و دندانشان استفاده کنند. برای استفاده از محلول دهان شویه با دندانپزشک مشورت کنید. برخی دهان شویه ها ویژه کودکان و دندان های حساس می باشد.

.

8-آب زیاد بنوشید

آب بهترین نوشیدنی برای حفظ سلامت دهان و دندان می باشد. توصیه شده که بعد از هر وعده غذایی آب بنوشید. این کار به شستشو و خارج کردن مواد چسبنده و غذاهای اسیدی بین دندان ها کمک می کند.

.

9-از میوه و سبزیجات ترد استفاده کنید

مصرف غذاهای آماده بسیار رایج شده است اما این مواد غذایی برای سلامت دندان مفید نیست. غذاهای تازه و ترد نه تنها حاوی فیبر هستند بلکه بهترین گزینه برای سلامت دندان می باشند لذا به والدین توصیه می شود که غذاهای جویدنی و سفت را به کودکانشان بدهند و سعی کنند از غذاهای فراوری شده و خرد کردن مواد غذایی به قطعات کوچک خودداری کنند زیرا اینکار فک و دندان کودکان را ضعیف می کند.

.

10-مصرف غذاهای اسیدی و قندی را کمتر کنید

قند در دهان به حالت اسیدی تبدیل می شود و مینای دندان را از بین می برد. میوه های اسیدی، چای و قهوه از جمله موادی هستند که مینای دندان را ضعیف می کنند. لازم نیست که به یکباره مصرف همه این غذاها را کنار بگذارید.

.

11-حداقل دوبار در سال به دندانپزشک مراجعه کنید

یکی از عادات روزمره، توجه به سلامت و بهداشت دهان و دندان می باشد. حتی کسانی که به طور منظم از مسواک و نخ دندان استفاده می کنند، دوبار در سال باید به دندانپزشک مراجعه کنند و از سلامت دندان های خود مطمئن شوند. دندانپزشک نه تنها مشکلات دندان را برطرف می کند بلکه می تواند راهکارهای درمان را ارایه دهد.

.
منابع:
.https://shiderstore.com

error: Alert: Content is protected !!