اشتباهات رایج در زندگی مشترک

در سال های اخیر زندگی های مشترک به آسانی از بین می روند و میزان جدایی بین زوجین تا حد زیادی افزایش یافته است.

در این مطلب 9 اشتباه رایج که باعث جدایی و از بین رفتن زندگی مشترک می شود را برای شما جمع آوری کرده ایم :

.

1-حق را به همسر خود ندادن

باید این را یاد بگیرید که در زندگی همیشه حق با شما نیست و مواردی در زندگی پیش می آید که تلاش برای اینکه نشان دهید حق با شماست کاملا احمقانه است !اما این موضوع واقعیت دارد که بعضی از انسان ها همیشه تلاش می کنند که نشان دهند حق با آن ها است.در بعضی موارد در زندگی مشترک طرفین به حدی برای اینکه نشان دهند حق با آن ها است تلاش می کنند که برای خوشبختی خود و زندگی مشترک تلاش نمی کنند.وقتی که شما وارد یک زندگی مشترک می شوید باید به تداوم و خوشبختی خود و همسر تان فکر کنید .و دنبال این نباشید که فکر کنید حق با چه کسی است ؟

.

2-همیشه با هم بودن

در زندگی مشترک باید طرفین وقت و حریم هایی برای خود داشته باشند و در هفته یک بار با دوستان خود و به تنهایی به بیرون بروند.در این صورت رابطه آن ها جذاب تر خواهد بودو از کنار هم بودن بیشتر لذت خواهند برد.

.

3-تلاش برای تغییر خصوصیات همسرتان

شاید خصوصیات اخلاقی که در اوایل رابطه باعث جذاب بودن همسرتان می شده است با مرور زمان دیگر برای شما جذاب نباشد و شما سعی در تغییر این خصوصیات داشته باشید.اما این را به خاطر داشته باشید هر چقدر سعی در تغییر وی داشته باشید او از شما دور می شود و رابطه شما به جدایی منجر می شود سعی کنید همسر خود را با تمام عیوب خود دوست داشته باشید زیرا خود شما وی را انتخاب کرده اید و از خصوصیات اخلاقی وی آگاه بوده اید.و این را نیز فراموش نکنید اگر کسی نخواهد خود را تغییر دهد هیچ نیرویی در زمین نمی تواند او را به این کار وادار کند.

.

4-همسر خود را در مرکز زندگی قرار دادن

اگر شما جزو آن کسانی هستید که تمام زندگی خود را براساس برنامه های پارتنر خود چیده اید و او در مرکزیت زندگی شما قرار دارد ،پس باید به شما بگوییم رابطه شما به زودی به پایان می رسد.در زندگی مشترک باید همسر خود را دوست داشته باشید و به او احترام بگذارید اما این موضوع را فراموش نکنید که او را با دوست داشتن خود خسته نکنید .

.

5-وقت زیادی را صرف دنیای مجازی کردن

همان طور که در اوایل مطلب اشاره کردیم یکی از عوامل جدایی زوج ها در سال های اخیر استفاده بیش از حد از دنیای مجازی است .اگر شما تمام وقت خود را در صفحات مجازی می گذرانید و با پارتنر خود صحبت نمی کنید و وقت کافی برای او نمی گذارید پس رابطه شما به زودی به پایان می رسد.

.

6-توقعات بیش از حد

پارتنر و همسر شما قرار نیست تمام آرزوهای شما از کودکی تا به حال را برآورده کند .اما این موضوع را فراموش نکنید که پارتنر شما نیز دارای آرزوهایی است که تا به حال بر آورده نشده است و اگر او نیز از شما توقع بر آورده کردن آرزوهای خود را داشته باشد ،زندگی شما به چه میدان جنگی تبدیل می شود ؟توقعات خود را پایین بیاورید و همسر خود را درک کنید.تا زندگی زیبا و شاد تری داشته باشید.

.

7-فراموش نکردن گذشته

هیچ وقت اشتباهات انجام شده در گذشته توسط همسر خود را علیه او استفاده نکنید و با اولین بحث موضوع گذشته را پیش نکشید.اجازه ندهید گذشته آینده شما را خراب کند.

.

8-بی احترامی کردن

هیچ وقت به همسر خود و خانواده او بی احترامی نکنید.همسر شما خانواده شما است.بی احترامی به او ،بی احترامی به خود شما است اجازه ندهید این مسائل باعث از بین رفتن زندگی مشترک شما شود.

.

9-صحبت نکردن با همسر خود

همیشه سعی کنید با همسر خود صحبت کنید و دلخوری های خود را با او در میان بگذارید و فراموش نکنید که همین مسائل کوچک باعث به وجود آمدن مسائل بزرگ می شود.

.

10. حساب کتاب می‌کنید

خیلی خوب است که کارهای خانه را منصفانه بین خود قسمت کنید. شستن ظرف‌ها، آشپزی، تمیز کردن خانه و …. مخصوصا در جوامع امروز که زنان هم مثل مردان کار می‌کنند. اما حساب و کتاب کردن ممکن است برای شما ایجاد مشکل کند. اینکه دائم به این فکر کنید که کدام کارها را شما و کدام‌ها را همسرتان انجام داده است. شما خواهر و برادر یا هم‌خانه نیستید. از خودگذشتگی لازمه زندگی مشترک است. حساب و کتاب و نمره دادن باعث می‌شود رابطه شما از روال طبیعی خارج شود و دائم به مشکل بخورید. به جای طبقه‌بندی کارها به این شکل بهتر است شرایط یکدیگر را در نظر بگیرید. شاید لازم باشد همسرتان گاهی اوقات وظایف شما را تقبل کند و گاهی شما این کار را برایش انجام دهید.

.

11. همسرتان را نمی‌شناسید

به همسرتان فکر کرده و رفتارهایش را آنالیز کنید و درباره آنها به نتیجه برسید. اگر باهوش باشید بعد از مدتی می‌توانید بفهمید هرکدام از رفتارهای او چه معنایی دارد. اگر انتقادهایش را در قالب شوخی بیان می‌کند، اگر وقتی بی‌حوصله است حرف نمی‌زند، اگر دوست دارد وقت‌هایی تنها باشد شما باید در جریان آن باشید. زن‌ها و مردها مثل هم فکر و عمل نمی‌کنند. شما باید از روی نگاه کردن همسرتان بفهمید چه مشکلی دارد. اگر رفتار او را نمی‌پسندید می‌توانید در یک شرایط متعادل درباره آنها بحث کنید. بعضی از رفتارهای مردها ممکن است برای زن‌ها آزاردهنده باشد اما این از داشتن سبک‌های مختلف ارتباط بین زوجین می‌آید. اگر لازم است درباره مردها و زن‌ها و روابط‌شان بخوانید. کتاب‌های زیادی در بازار وجود دارد که می‌توانید به آنها رجوع کنید. اگر باز هم به مشکل برخوردید، می‌توانید از مشاوران ازدواج کمک بگیرید. این مسائل اصلا کم‌اهمیت نیست. بهتر است آنها را حل نشده رها نکنید.

.

12. محبت‌کردن را فراموش کرده‌اید

بعضی از زن‌ها مخصوصا بعد از بچه‌دار شدن توجهی که ابتدای ازدواج به همسر خود داشتند را فراموش می‌کنند. آنها فراموش می‌کنند باید با الفاظ محبت‌آمیز، تماس چشمی، در آغوش گرفتن و نشانه‌های دیگر توجه و محبت به همسرشان را ابراز کنند. گفتن جملات ساده محبت‌آمیز مثل «موافقم»، «چه نظر خوبی» و جملاتی مثل این می‌تواند اعتماد به نفس را به همسرتان برگرداند. محبت از جمله چیزهایی است که باید مدام یادآوری شود. اینکه شما اول ازدواج به همسر خود ابراز محبت کرده‌اید دلیل نمی‌شود دیگر آن را یادآوری نکنید. مردها برخلاف چیزی که فکر می‌کنید، نیاز به محبت، مراقبت و توجه دارند و بدون آن احساس خوشبختی نخواهند کرد.

.

13. طعنه نزنید

هنگام دعوا و عصبانیت ممکن است افراد چیزهایی را به زبان بیاورند که در حالت عادی آنها را نمی‌گویند. حرف‌هایی که در دعوا زده می‌شود ممکن است تا همیشه در ذهن همسر شما بماند. مواظب باشید هیچ‌وقت و در هیچ شرایطی به همسرتان طعنه نزنید و نقطه ضعف‌هایش را به رویش نیاورید. توهین کردن به او، توانایی‌ها و خانواده‌اش بدترین اشتباهی است که در زندگی زناشویی می‌توانید مرتکب شوید. از بین رفتن اعتماد به نفس همسر شما به هر دوی شما آسیب خواهد رساند. اگر فکر می‌کنید به اندازه‌ کافی به خودتان مسلط نیستید، بهتر است هنگام عصبانیت از هم دور بمانید. به‌علاوه یادتان باشد بعضی از شوخی‌ها ممکن است همسر شما را ناراحت کند. اگر همسرتان اضافه وزن دارد لازم نیست مدام این موضوع را به او یادآوری کنید.

.

14. انتظارات‌تان را واضح بیان نمی‌کنید

زوجین باید از همان ابتدای ازدواج انتظارات خود درباره مسائل مختلف زندگی را به طور واضح بیان کنند. جمله رایج «عزیزم هر چه تو بگویی» در ابتدای ازدواج برای زوج‌ها سم است. شما باید تمام انتظاراتی که از همسرتان دارید را واضح و روشن بیان کنید و درباره آنها با همسرتان حرف بزنید. تقسیم کارهای خانه، خرج و برج و تربیت فرزندان و سایر کارهای مشترک باید بین دو نفر واضح باشد تا جلوی اختلافات بعدی گرفته شود. شما لازم است با هم حرف بزنید. اگر توقعی از همسرتان دارید آن را در مراحل اول به طور واضح و بدون عصبانیت بیان کنید حتی اگر فکر می‌کنید انتظارتان غیر منطقی است درباره آن با همسرتان حرف بزنید و اجازه دهید او شما را قانع کند.
.
منابع:
.https://www.parsnews.com
.https://varune.com

- مطالب مرتبط -

«دوران بعد از ازدواج»

error: Alert: Content is protected !!