• انتخاب کت و شلوار مناسب هیکل

اولین اصل در انتخاب کت و شلوار این است که متناسب با فرم اندام و هیکل تان انتخاب کنید اینطوری در مراسم عروسی تان خوشتیپ تر خواهید شد، کت و شلوار باید دقیقا قالب بدن تان باشد یعنی نه تنگ و نه گشاد این باعث میشود آراسته تر به نظر برسید.

⇠ قد بلند و لاغر: اگر قد بلند و لاغر هستید در انتخاب کت و شلوار راحت اید، هر مدل کت و شلواری به شما می آید! ولی باز هم باید دقت کنید که کت و شلوار دقیقا برای تان اندازه باشد. آقایانی که بسیار لاغر هستند با کت های دولبه و 6 دکمه خوش تیپ تر می شوند، برای اینکه خیلی لاغر به نظر نرسید بهتر است از کت های استفاده کنید که اپل های بزرگتری دارند این نکته باعث می شود لاغر بودن شما خیلی به چشم نیاید .

⇠ قد بلند و درشت هیکل: برای آقایانی با این فرم اندام کت های نسبتا بلند و یقه آرشال مناسب اند، شما نباید کت هایی که اپل بزرگی دارند انتخاب کنید همچنین می توانید شلوار و کت را پیلی دار انتخاب کنید.

⇠ قد کوتاه و ریز نقش: برای اینکه کمی قدتان بلند تر به نظر بیاید باید کت هایی انتخاب کنید که دو لبه پایینی شان روی هم قرار نمی گیرد اگر میخواهید که کمی درشت هیکل تر به نظر برسید باید یقه کت برگردان باشد.

.

• رنگ کت و شلوار دامادی

90 درصد آقا دامادها کت و شلوارهای مشکی و پیراهن سفید را انتخاب می کنند. اگر مایل هستید دامادی خاص باشید می توانید کت و شلوار سفید ست کنید . اگر مراسم عروسی تان در فصل تابستان برگزار میشود می توانید کت و شلوارتان را از رنگ های طوسی و کرمی انتخاب کنید.

.

• پارچه ها

پارچه های مختلف برای موقعیت های متفاوت مناسبند.

⇠ پشمی: برای همه فصل ها، مناسب برای کت و شلوار رسمی

⇠ نخی: برای آب و هوای گرم، مناسب برای کت و شلوار غیر رسمی

⇠ کتان: آب و هوای خیلی گرم، مناسب برای ساحل یا فضای باز

⇠ فاستونی: آب و هوای سرد، مناسب برای ظاهری کلاسیک

⇠ پارچه های نانو: ضد چروک، مناسب برای جلوگیری از عرق کردن

.

• میزان رسمی بودن

هنوز گیج هستید که چه لباسی را انتخاب کنید؟ در اینجا پیشنهاداتی برای پوشیدن کت و شلوار غیر رسمی تا خیلی رسمی برای شما داریم.

⇠ کت و شلوار غیر رسمی: برای مراسم های عروسی در فضای باز یا ساحل

⇠ نیمه رسمی: مراسم های عروسی شبانه در شهر

⇠ رسمی: مراسم های شبانه در سالن های مجلل

⇠ خیلی رسمی: مراسم های بسیار رسمی با مهمان های خاص

.

• انواع برش های کت

وقتی مدل مورد نظرتان را انتخاب کردید وقت آن است که روی اندازه آن فکر کنید. فروشگاه های معتبر کت و شلوار دامادی برش های مختلف متناسب با اندام های مختلف را در اختیار مشتری می گذارند.

⇠ به شدت اسلیم فیت (تنگ): در قسمت قفسه سینه و کمر تنگ است، شلوار چسبان دارد، برای آقایان خوش هیکل مناسب است

⇠ اسلیم فیت: کاملاً اندازه بدن دوخته شده، به اندازه اسلیم فیت های قبلی تنگ نیست، برای اندام اغلب آقایان مناسب است

⇠ مدرن: چیزی بین اسلیم و کلاسیک، مطابق مد روز

⇠ کلاسیک: آزاد و راحت، برای همه اندام های خوب است

.

• پیدا کردن اندازه درست کت و شلوار دامادی

1- سرشانه باید کاملاً با عرض شانه های شما متناسب باشد

2- خط دکمه های پیراهن باید وقتی دکمه های کت بسته می شود دقیقاً در وسط باشد.

3- طول کت باید تراز با محل بند انگشتان باشد

4- آستین های کت باید تا مچ دست شما برسند

5- یک چهارم تا نیم اینچ از سر آستین پیراهن باید از آستین کت بیرون بزند

6- قد شلوار باید تا روی کفش داماد برسد

.

• نقش مهم دکمه در زیبایی کت

دکمه ها می توانند تن پوش عروسی شما را جلوه دیگری بدهند. تعداد دکمه ها و باز و بسته بودن آنها همه در ظاهر شما در شب دامادی موثرند.

 

• کت سه دکمه

⇠ کت سه دکمه یک گزینه عالی برای مردان بلندتر از1.8 متراست. این دکمه ها باعث می شود که عرض سینه زیاد شود و درضمن باعث می شود که شما در عین راحتی شیک و رسمی به نظر آیید.

⇠ کت سه دکمه از مدهای دهه 60 بوده که اخیراُ بیشتر طراحان برای مدل های پاییز 2009 آن را دوباره احیا کرده اند اگرچه که نمی توانند به استفاده از کت های دو دکمه پایان دهند ولی به‌هرحال پوشیدن کت سه دکمه شما را شخصی پیرو مد نشان می دهد. شما بهتر است دو دکمه از سه دکمه را ببندید. از جهتی چون یقه کت سه دکمه معمولا کوتاهتر از دو دکمه است برای اعتماد به نفس بیشتر و اینکه تناسب در ظاهر شما حفظ شود می توانید فقط دکمه وسط را ببندید. همچنین از بستن سه دکمه با هم خودداری کنید زیرا به شما ظاهری سخت و خشک می دهد. در هر صورت دکمه ها را طوری ببندید که از چین خوردگی و یا کشیدگی کت جلوگیری شود و اگر هم اصرار به بستن دکمه ها دارید دو دکمه بالا را می بندید.

.

• کت دو دکمه

اگر شما دارای نیم تنه نامتناسبی دارید با پوشیدن کت دو دکمه می توانید آن را پنهان کنید. کت دو دکمه بادوام و کلاسیک است. در هنگام پوشیدن کت دو دکمه فقط باید دکمه اول را ببندید. اغلب کت های دودکمه مدرن به گونه ای طراحی شده اند که بین کت دو دکمه و سه دکمه قرار می گیرند. مدلهای امروزی می توانند کمی زیباتر باشند. شما در موقع خرید کت دو دکمه حتماُ باید به نحوه قرارگیری دکمه ها توجه کنید زیرا در راحتی شما موثرند.

.

• کت تک دکمه

⇠ کت تک دکمه برای مردان لاغر اندامی که می خواهند شیک به نظر برسند بسیار مناسب است. البته اگر شما چند کت دو دکمه و سه دکمه داشته باشی به جز گاهی اوقات کت یک دکمه نمی پوشید.

⇠ این کت برای دامادهایی که می خواهند اسپرت تر به نظر برسند بسیار مناسب است. موقع عکس گرفتن یا در سالن، وقتی ایستاده اید حتما دکمه کت را ببندید و وقتی نشسته اید آن را باز کنید. در غیر این صورت شما ظاهر خوشایندی نخواهید داشت.

.

• نکات کت و شلوار دامادی

⇠ در انتخاب سبک مناسب، ورزشکار بودن و تناسب اندام سبک خاص خودش را می طلبد و افراد چاق باید به دنبال سبک مناسب خودشان باشند.

⇠ کت و شلوارهایی با رنگ های تیره و مات شما را لاغرتر و کت و شلوارهایی که پارچه های براق دارند شما را چاق تر نشان می د هند پس در انتخاب رنگ کت و شلوار به اندام خود توجه نمایید . پارچه های راه راه انتخاب خوبی برای دامادهای کوتاه قد می باشد.

⇠ پارچه های ضخیم و کلفت یا طرح های چهارخانه درشت برازنده اشخاص لاغر است و پارچه های سبک و دارای راه راههای عمودی مناسب افراد چاق است.

⇠ کت های پشت چاک دار به خصوص 2 چاک درشت بودن هیکل را نمایان تر می کنند پس برای اشخاص درشت هیکل مناسب نیستند.

⇠ بعضی کت ها کاملا در قسمت کمر جذب هستند اما انواع دیگر از زیر بغل تا نزدیک ران پا برشی راسته دارند. برش های راسته برای مردان با اندام و بالاتنه درشت تر مناسب تر است.

⇠ کت هایی با یقه باز و برگردان یقه بلند و باریک برای افرادی که قد بالاتنه آنها نسبت به پایین تنه کوتاه تر است مناسب است و کت های کوتاه برای افرادی که پاهای کوتاهی دارند ، برازنده تر است.

⇠ هنگام خرید کت و شلوار به سایز آن توجه نمایید. در مطلب “راهنمای خرید بهترین کت و شلوار داماد” اشاره شد که کت و شلوار باید دقیقا سایز بدنتان باشد و دقت کنید سرشانه های کت دقیقاً جذب شانه ها و اندازه آنها باشد نه بزرگ تر از شانه ها.

⇠ به جنس کت و شلوار خود نیز دقت کنید . هرچه میزان پشم پارچه بیشتر باشد این نوع کت و شلوار برای مراسم رسمی مناسب است. کت و شلوارهای جنس کتان عموماً غیر رسمی هستند.

⇠ اگر تمایل دارید استایلی بی نظیر و خیره کننده در جشن عروسی تان داشته باشید بهتر است علاوه بر طرح و رنگ کت و شلوار در انتخاب طرح و رنگ سایر اکسسوری نظیر کمربند و ساعت و کفش و کراوات و پاپیون و … دقت لازم را داشته باشید.

⇠ با وجود تمام نکاتی که گفته شد، انتخاب لباس مناسب برای مراسم، کاملا به سلیقه داماد و نظر عروس بستگی دارد و داماد باید لباسی انتخاب کند که در آن احساس راحتی می کند.

.
منابع:
.https://www.bazmyar.com
.http://namnak.com
.https://article.tebyan.net