⇠ دکمه سر دست یه ابزار ساده و شیک برای چفت کردن لبه آستین پیراهن مردانه هست و باعث میشه تا استایل رسمی آقایون خیلی شیک تر دیده بشه. این دکمه زینتی یه جایگزین خیلی خوب و مناسب برای دکمه های معمولی هست با این تفاوت که این دکمه های زینتی روی لباس دوخته نمی شن و قابلیت جابه جایی دارند و با یک گیره مخصوص روی لباس قرار می گیرند.

⇠ دکمه سر دست هم مثل بقیه دکمه ها مدل ها و طرح های متنوع و خاصی داره که میتونید با توجه به استایل و سلیقه خودتون بهترنی مدل از این دکمه زینتی رو انتخاب کنید. این دکمه ها معمولا برای استایل های رسمی و با کت و شلوار مورد استفاده قرار میگیرند.

.

دکمه سردست مدل های خیلی متنوع و زیادی داره که در این قسمت تعدادی از مدل های رایج و شناخته شده این مدل اکسسوری رو به شما معرفی میکنیم.

 

• دکمه سردست با قسمت چرخان (Bullet Back Cufflinks)

این مدل دکمه سردست رایج ترین مدل این دکمه های زینتی که به راحتی به وسیله قسمت چرخانی که برای دکمه طراحی شده، روی سرآستین چفت میشه.

.

• دکمه سردست قفل دار (Whale Back Cufflinks)

برای این مدل دکمه سردست یه بخش قفل مانند طراحی شده که بعد از قرار دادن اون روی سرآستین باید قسمتی که شبیه به بال هست رو باز کنید تا دکمه سردست به خوبی محکم و چفت بشه.

.

• دکمه سردست گل میخی (Stud or Button Style Cufflinks)

این مدل دکمه زینتی هیچ قسمت لولایی شکلی نداره اما یک قسمت از اون دارای سر بزرگتر و قسمت دیگه ای این مدل دکمه دارای سر کوچکتری هست. سر کوچکتر حالت خم شده و منحنی شکل داره و به راحتی از درز دکمه سرآستین رد میشه و در پشت سرآستین قرار میگیره. این مدل دکمه کاملا امن و محکمه و به دلیل اینکه هیچ قسمت اضافی ای در ساخت اون استفاده نشده دوام بیشتری نسبت به سایر مدل ها داره.

.

• دکمه سرآستین زنجیر دار (Chain Link Cufflinks)

در این مدل، دو قسمت تزیینی دکه سرآستین به وسیله زنجیر کوچک و باریکی به همئیگه وصل هستند و به همین دلیل بعد از قرار دادن این دکمه روی سر آستین، کمی فاصله بین دو لبه آستین وجود داره.

.

• دکمه سرآستین با دو انتهای گرد (Ball Return Cufflinks)

این مدل دکمه سردست از دو قسمت گرد کوچک و بزرگ با یک بدنه منحنی شکل طراحی شده و نسبت به دکمه سرآستین زنجیر دار محکم تر و شکیل تر هست. این مدل دکمه معمولا از فلزات گران بها ساخته میشه و جلوه متفاوتی روی سرآستین ها داره.

.

 

• برای اینکه دکمه سردست به خوبی روی سر آستین قرار بگیره اول باید دو لبه آستین رو به خوبی تنظیم کنید و بعد به ترتیب زیر عمل کنید.

۱. قسمت چرخان و یا قفل دکمه سردست رو صاف کنید و از درز دکمه دو طرف سر آستین عبور بدید.

۲. لبه های بیرونی سر آستین رو به صورت موازی روی هم قرار بدید تا حالت مرتبی داشته باشند.

۳. قسمت چرخان یا قفل دکمه سردست رو بچرخونید تا انتهای دکمه روی لباس چفت بشه و دکمه زینتی خیلی سفت و محکم روی آستین لباس باقی بمونه.

۴. به همین سادگی آستین پیراهن رسمی مردانه با دکمه سردست خیلی شی و منحصر به فرد میشه.

.

• سایر نکات

⇠ انتخاب دکمه سردست ست شده با سنجاق کراوات و استفاده از ان برای کت و شلوار دامادی، به داماد یک حالت رسمی و وقار خاصی می بخشتد. برای این امر، باید یک پیراهن خاص که قابل استفاده برای دکمه سردست است انتخاب نمایید.

⇠ دکمه سردست رو میشه برای آستین های ساده استفاده کرد اما معمولا این دکمه زینتی برای پیراهن هایی که دارای دو درز باز در دوطرف آستین هستند مناسبتره. البته آستین هایی دو طرفه فرانسوی هم گزینه های مناسبی برای استفاده از دکمه سردست هیستند.
.
منابع:
.http://namnak.com
.https://www.zibamoon.com
.https://www.aroosisaz.com
.https://arooscity.com