راهنمای تور عروس

⇠ تور عروس یکی از مهم‌ترین بخش‌های ظاهر هر عروس است و در کنار لباس عروس و آرایش و مدل موی عروس ظاهر عروس را رویایی‌تر می‌کند، از زمان قدیم تا حالا تور عروس بخشی جدا نشدنی از عروسی‌هاست و کمتر عروسی پیدا می‌شود که نخواهد روز عروسی‌اش تور بگذارد، اهمیت تور عروس به قدری زیاد است که معمولاَ مدل موی عروس و حتی در مواقعی مدل لباس عروس را تحت تاثیر قرار می‌دهد و معمولاَ عروس‌ها قبل از هر چیز به فکر انتخاب مدل شینیون با تور هستند. اگر شما هم مثل هر عروس دیگری برای انتخاب مدل تور عروس از بین اندازه‌ها و رنگ و جنس‌های مختلف به راهنمایی نیاز دارید.

 

• ریزکاری های انتخاب تور عروس

⇠ تور عروس بطور معمول به همراه لباس سفارش داده می‌شود و باید با لباس تناسب داشته باشد. در حال حاضر تورها با اندازه های مختلفی دوخته می‌شوند. قیمت شان برای خرید باتوجه به اندازه تور تعیین می‌شود. تورهای بلندی که حاشیه دانتل دوزی دارند گران‌تر از بقیه هستند.البته اگر حاشیه با گیپور دوخته شده باشد قیمتش ارزان‌تر تمام می‌شود. به تفاوت های دانتل و گیپور توجه کنید. دانتل ظرافت بیشتری دارد و پارچه مرغوب تری است. در برخی از مزون ها و آرایشگاه ها تورعروس با قیمت های ارزان تری اجاره داده می‌شوند. گذشته از اینها برای انتخاب تور به چند نکته دیگر دقت کنید:

⇠ تورهای خیلی کوتاه کاربرد کمی دارند و کمتر کسی آنها را سفارش می‌دهد. اگر می‌خواهید یک عروس فانتزی باشید و مدل موهای شما شلوغ و پرکار است انتخاب تورهای خیلی کوتاه شما را از سایر عروس ها متفاوت نشان می‌دهد.

⇠ در صورتیکه بالا تنه شما کوتاه است تورهایی که ارتفاع شان تا روی شانه می‌رسد، انتخاب ها مناسب تری هستند و کوتاهی بالاتنه را می‌پوشانند.

⇠ اگر لباس شما نسبتاً ساده است تورهای بلند حاشیه داری را انتخاب کنید که تا پایین لباس شما امتداد دارد.

⇠ اگر کمی اضافه وزن دارید و می‌خواهید لاغر‌تر به نظر برسید به سراغ تور ساده و کم چین بروید. این تورها بدن شما را کشیده‌تر نشان می‌دهد.

⇠ وقتی می‌خواهید تورهای خیلی بلندی انتخاب کنید که دنباله شان روی زمین کشیده می‌شود بهتر است به فکر تور اضافه هم باشید. این تورها را فقط برای عکاسی در آتلیه یا مراسم عقد روی سرتان بگذارید و قبل از رسیدن به سالن اصلی مراسم، تور کوتاه تری روی سرتان قرار دهید. تورهای بلند دست و پا گیر هستند و معمولا زیر دست و پای مهمانان پاره می‌شوند. اگر تور را اجاره می‌کنید این نکته بیشتر اهمیت دارد. باید تور سالمی را به فروشنده تحویل دهید.

⇠ اگر بخشی از لباس شما با پارچه دانتل دوخته شده توری را انتخاب کنید که حاشیه هایی از جنس دانتل دارد. این حاشیه های دالبری شکل با لباس شما هماهنگی بیشتری دارند.

⇠ رنگ تور هم باید با لباس عروس هماهنگ باشد. اگر لباس شما سفید یخچالی است تورهای نباتی را انتخاب نکنید.

⇠ اگر در اندام تان عیبی دارید ، می‌توانید با کمک تور مقداری از آن را بپوشانید و یادتان باشد که نباید اندازه ی تور را در همان نقطه ی ایراد اندام تان قطع کنید. مثلا اگر کمر پهنی دارید نباید تور را روی کمرتان قطع کنید. بلکه باید اندازه ی آن طوری باشد که روی کمرتان را پوشانده و روی باسن قطع شود

⇠ تورهای بلند برای عروس های قد کوتاه مناسب هستند و برای خانم های قد بلند تورهای متوسط و پرچین بهتر هستند .

⇠ از تورهای شلوغ پرهیز کنید. این گونه تورها مانع جلوه کردن لباس و تاج و مدل موهای تان خواهند شد.

⇠ امروزه تورهایی به بازار آمده که معمولا همراه با یک کلاه کوچک هستند و اندازه ی آن ها بسیار کوچک است. این تورها را جلو سر می‌گذارند تا بتواند بخش کمی از صورت عروس را بپوشاند .اگر قصد استفاده از این تورها را دارید باید بدانید که آن ها فقط با یک لباس و آرایش کاملا اروپایی و ساده جور در می‌آیند. هر چه تورهای بلند سلطنتی‌تر و رسمی‌تر هستند تورهای کوتاه ساده ترند و به سبک اروپایی نزدیک ترند و زیبایی خاص خودشان را دارند.

⇠ اگر در لباس تان طرح خاصی مثل گل رز استفاده شده می‌توانید آن طرح را در تورتان نیز تکرار کنید تا جلوه ی هر دوی آن ها چند برابر شود .

⇠ قبل از خریدن تور ، حتما انواع آن را روی سرتان بگذارید و امتحان کنید. البته بهتر است این کار را به همراه تاج تان انجام دهید تا بهتر بتوانید تصمیم بگیرید. دقت کنید که تور عروسی باید با لباس هماهنگی داشته باشد .

⇠ اگر در لباس تان گیپور استفاده شده باشد می‌توانید تورتان را نیز به همان سبک سفارش دهید. اگر در لباس تان مروارید ، قیطان دوزی ، روبان دوزی و یا حتی شکوفه کار شده باشد می‌توانید تورتان را با آن هماهنگ کنید .

⇠ اگر چاق هستید حتما از تورهای کم چین و ظریف و بلند استفاده کنید .

⇠ تورهایی که اکلیل دارند فقط برای عروس هایی که در سنین پایین ازدواج می‌کنند مناسب هستند .

⇠ اگر مراسم عقد و نامزدی تان را از مراسم عروسی جدا کردید و سر سفره ی عقد با لباس رنگین نشستید می‌توانید از توری که با رنگ لباس تان هماهنگ باشد استفاده کنید. حتی می‌توانید از این تور فقط سر سفره عقد استفاده کنید .

⇠ معمولا تورهای ظریف و کم آهار انتخاب بهتری هستند و هرگز از مد نمی افتند .

⇠ فراموش نکنید که با لباس عروس شیری و نباتی باید تورهای همرنگ با آن استفاده کرد و هرگز از تور سفید استفاده نکنید ، زیرا هر قدر هم اختلاف رنگ آن ها کم باشد ، باز هم توجه دیگران را جلب خواهد کرد .

.

نکات خرید تور عروس

 

از طول و اندازه شروع کنید

⇠ برای پیدا کردن تور رویایی و ایده‌آلتان باید قبل از هر چیزی به فکر طول و اندازه‌ی آن باشید. بهتر است وقتی که برای اولین بار برای پرو لباس عروس‌تان می‌روید از گزینه‌های مختلفی که در مزون لباس عروس پیش رویتان هست امتحان کنید و حواستان باشد که اندازه تور عروس متناسب با فرم کلی لباس عروس‌تان باشد، قطعاَ نمی‌خواهید تورتان به قدری باشد که جلوی دیده‌شدن زیبایی لباس عروس‌تان را بگیرد، پس بهتر است از مشاور مزون کمک بخواهید.

⇠ معمولاَ مزون‌های طراحی لباس عروس برای هر لباسی یک تور نمونه دارند که می‌توانید از آن استفاده کنید، اما اگر علاقه‌ای به استفاده از آن‌ها نداشتید و به دنیال یک چیز خاص‌تر برای لباس عروسی‌تان بودید می‌توانید تورتان را را تغییر بدهید، یا جداگانه بخرید و یا حتی خودتان درست کنید.

.

رنگ تور عروسی‌تان را انتخاب کنید

⇠ باید رنگ تور عروس را تا جایی که می‌توانید شبیه به رنگ لباس عروس انتخاب کنید، ازآنجایی که رنگ‌ها به صورت کامل و دقیق در عکس‌ مشخص نیست بهتر است وقتی که برای خرید تور می‌روید، یک تکه پارچه از لباس عروس‌تان را به همراه داشته باشید.

⇠ البته بهتر است بیش از حد خودتان را اذیت نکنید که رنگ‌ها دقیقاَ شبیه به هم باشند.

.

طرح مناسب را پیدا کنید

⇠ اگر لباس عروس و پارچه لباس عروس شما سنگ‌دوزی شده و پارچه‌ی کار شده‌ای دارد بهتر است برای تور عروسی‌تان از مدل تور عروس ساده و با طرح‌ها و پارچه‌ی ساده و معمولی باشد، اما اگر یک لباس عروس ساده دارید، دستتان برای انتخاب از تور‌های بلند و سنگین پولک دوزی شده باز تر است. برای مثال هرگز برای یک لباس عروس دانتل و پر از نقش نباید از تور‌های پولک دوزی یا گیپور استفاده کرد.

.

پارچه مناسب برای تور عروسی کدام است؟

تور‌های معمولی آهار دار نسبت به بقیه پارچه‌های مثل حریر و یا تور‌های گیپور دوزی شده مناسب تر و ارزان‌تر هستند. می‌توانید یک تور معمولی انتخاب کنید و حاشیه‌اش را با گل‌های لباس عروس و یا مروارید‌های متری تزیین کنید.

.

حواستان به تناسب مدل شینیون با تور عروس باشد

⇠ باید حواستان باشد که مدل موی عروس و تور عروسی ارتباط زیادی با هم دارند و باید قبل از انتخاب تور مدلی حدودی از شینیون‌تان در نظر داشته باشید. برای مثال تور‌هایی که روی کل سر قرار می‌گیرند مناسب مدل موی باز با تور هستند و در عوض کلاه‌های انگلیسی و کلاسیک مناسب شینیون‌های قدیمی‌تر هستند.

⇠ حواستان باشد که برای امتحان و تست آرایش قبل از عروسی حتما تور عروس را همراه داشته باشید تا با توجه به آن مدل شینیون با تور را انتخاب کنید.

.

پشت لباس عروس‌ شما چگونه است؟

⇠ اگر پشت لباس عروس شما از مدل‌های باز است و یا سنگ دوزی و دانتل دوزی شده و دارای جزئیات خاصی است، بهتر است که حواستان را جمع کنید که تورتان زیبایی لباس‌تان را نپوشاند و از تور‌های نازک یک یا دو لایه استفاده کنید.

.

متناسب با صورتتان، مدل تور را انتخاب کنید

⇠ هنگامیکه مدل‌های مو و تور سر را جستجو می‌کنید، یک قاعدۀ خوب برای به خاطر داشتن «جذب تضادها» می‌باشد.
اگر صورت بیضی شکل یا لوزی (الماسی) داشته باشید، به دلیل اینکه صورت شما کاملاً متقارن و متناسب است، بنابراین انتخاب‌های شما نامحدود می‌باشند.

⇠ برای یک صورت کامل گرد، یک تور که در طرفین صورت پایین بیاید، مناسب می‌باشد.

⇠ برای یک فک چهارگوش (مربع شکل) رشته‌های پیچیدۀ مناسب می‌باشند. در این حالت، یک تور بلندتر نسبت به تور کوتاه گسترده، بهتر خواهد بود.

⇠ اگر شما صورتی کشیده دارید، به دنبال یک تور آبشاری که با یک تاج یا کلاه پهن و یا تاج گل جور است، باشید.
در یک صورت مستطیلی شکل از امتحان کردن تورهای حجیم‌تر نترسید، این حالت پف‌دار باعث می‌شود که صورت شما، بیشتر متقارن و متناسب به نظر برسد.

.

انتخاب تور بر اساس مدل مو:

⇠ قبل از انتخاب مدل تور عروسی‌تان با آرایشگر خود مشورت کنید که چه مدل مویی قرار است در روز عروسی برای شما درست کند.

⇠ چون اگر قرار است تور بلندی را انتخاب کنید باید موهای شما جمع شود تا آرایشگر بتواند تور را به موهای‌تان محکم کند. و اگر قرار است موهای‌تان باز باشد باید حتما تور عروس از بلندی موهای‌تان بلندتر باشد.

.

انتخاب تور بر اساس بلندی و طول

⇠ اولین نکته ای که باید در انتخاب تور عروس در نظر بگیرید طول و بلندی تور عروس است. در هنگام پرو لباس بهتر است که اندازه های مختلف تور عروس را هم روی موهایتان قرار بدهید و بلندی تور عروس و تناسب آن با لباس را به طور دقیق مورد ارزیابی قرار دهید. اندازه های مختلفی برای تور عروس وجود دارد که در ادامه به توضیح آنها میپردازیم.

⇠ بلندی تور عروس از خیلی کوتاه تا خیلی بلند متغیر است و هر عروس خانومی باید مطابق سلیقه خود این تور را انتخاب کند ولی در انتخاب تور علاوه بر سلیقه باید مدل لباس عروس را نیز در نظر بگیرید مثلا اگر پشت لباس عروس‌تان ساده است می‌توانید از تور خیلی بلند استفاده کنید و اگر پشت لباس عروس نگین کاری شده است از تور کوتاه استفاده کنید.

.

تور عروس خیلی کوتاه

⇠ این مدل تور عروس معمولا روی صورت قرار میگیرد و فقط قسمت پیشانی، چشم ها و تا بالای گونه را پوشش میدهد و معمولا از پارچه های توری با بافت درشت برای این منظور استفاده میشود. این تورها معمولا همراه با یک کلاه کوچک هستند. تورهای خیلی کوتاه کاربرد کمی دارند و کمتر کسی آنها را سفارش می دهد. اگر می خواهید یک عروس فانتزی باشید و مدل موهای شما شلوغ و پرکار است انتخاب تورهای خیلی کوتاه شما را از سایر عروس ها متفاوت نشان می دهد.اگر قصد استفاده از این تورها را دارید باید بدانید که آن ها فقط با یک لباس و آرایش کاملا اروپایی و ساده جور در می‌آیند. هر چه تورهای بلند سلطنتی‌تر و رسمی‌تر هستند تورهای کوتاه ساده ترند و به سبک اروپایی نزدیک ترند و زیبایی خاص خودشان را دارند.

⇠ تور سر عروس خیلی کوتاه با لباس عروس یقه بسته کار شده، ست می‌شود. اگر مراسم شما در خانه یا سالن کوچکی است و فعالیت شما زیاد است، این تور سر عروس پیشنهاد خوبی است.

⇠ شاید این موضوع برای شما جالب باشد:6 حرکت ورزشی که شما را برای روز عروسی خوش اندام تر و باریک تر می کند

.

تور سر عروس تا شانه

⇠ تور سر عروس تا شانه به ارتفاع تقریباً ۵۰ سانت با لباس عروسی ست می‌شود که کمر، سینه یا باسن آن کار شده یا مدل‌دار باشد. اما توجه کنید که تور سر عروس تا شانه تقریباً غیررسمی است و خیلی مجلسی نیست.

⇠ در صورتی که بالا تنه شما کوتاه است، تورهایی که ارتفاع شان تا روی شانه می‌رسد، انتخاب مناسب تری هستند و کوتاهی بالاتنه را می‌پوشانند.

.

تور عروس تا آرنج

⇠ اگه دوست دارید بدون پوشیدن شنل دستهایتان را پوشش بدید بهتره از این مدل تور عروس که بلندی آن تا آرنج است استفاده کنید.

⇠ تور سر عروس تا آرنج که قد آن حدوداً ۶۴ سانت است، به لباس عروس‌هایی با دامن پف دار یا اصطلاحاً لباس عروس پرنسسی یا لباس عروس سیندرلایی می‌آید، چون درست جایی تمام می‌شود که از آن به بعد پف دامن شروع می‌شود.

.

تور عروس تا نوک انگشتهای دست

⇠ این اندازه از تور عروس یکی از پرطرفدارترین و رایج ترین اندازه هایی است که معمولا عروس خانوم ها انتخاب میکنند. با استفاده از این مدل تور، زیبایی پشت لباس عروس از یک لایه حریری به خوبی دیده میشود.

⇠ تور سر عروس تا نوک انگشتان دست با قد حدوداً ۹۰ سانت، محبوب ترین نوع تور سر عروس است و تقریباً به همه مدل لباس عروسی می‌آید.

.

تور عروس تا زانو

⇠ این اندازه از تور عروس ظاهری دراماتیک و ظریف برای عروس خانوم ها ایجاد میکند و با هر اندازه از قدی که دارید می توانید این مدل را انتخاب کنید. این نوع تور برای لباس عروس نیمه بلند با قدی تا وسط زانو و مچ پا مناسب است.

.

تور عروس به بلندی قد

⇠ این مدل تور عروس هم قد با شماست و برای عروس خانوم هایی که مدل تور بلند دوست دارند و در عین حال تمایل دارند آزادی عمل هم داشته باشند مناسب است . این نوع تور، برای لباس عروس‌های تمام قد و بدون دنباله خوب است.

.

تور عروس خیلی بلند و دنباله دار

⇠ این مدل تور عروس معمولا روی زمین هم قرار میگیرد. اگه لباس عروس خیلی زیبا و کار شده ای دارید بهتر است تور عروس را ساده و بلند انتخاب کنید تا زیبایی بیشتری داشته باشید. وقتی می خواهید تورهای خیلی بلندی انتخاب کنید که دنباله شان روی زمین کشیده می‌شود بهتر است به فکر تور اضافه هم باشید. این تورها را فقط برای عکاسی در آتلیه یا مراسم عقد روی سرتان بگذارید و قبل از رسیدن به سالن اصلی مراسم، تور کوتاهتری روی سرتان قرار دهید.

⇠ تورهای بلند دست و پا گیر هستند و معمولا زیر دست و پای مهمانان پاره می شوند. اگر تور را اجاره می کنید این نکته بیشتر اهمیت دارد، باید تور سالمی را به فروشنده تحویل دهید. این نوع تور با لباس عروس دنباله بلند قطاری نیز ست می‌شود و خیلی رویایی و سلطنتی است و عکاس شما می‌تواند به راحتی از شما عکس‌های فوق العاده‌ای بگیرد.

.

تور سر عروس ست با لباس عروس

⇠ این مدل تورها میتواند از تزیینات روی لباس عروس هم ساخته شود. اگر در لباس تان گیپور استفاده شده باشد می توانید تورتان را نیز به همان سبک سفارش دهید. اگر در لباس تان طرح خاصی مثل گل رز استفاده شده می‌توانید آن طرح را در تورتان نیز تکرار کنید تا جلوه هر دوی آن ها چند برابر شود .اگر در لباستان مروارید، قیطان دوزی، روبان دوزی و یا حتی شکوفه کار شده باشد می‌توانید تورتان را با آن هماهنگ کنید.

⇠ اگر لباس شما نسبتاً ساده است تورهای بلند حاشیه داری را انتخاب کنید که تا پایین لباس شما امتداد دارد ولی اگر لباستان نگین دار است از تور کوتاه استفاده نمایید. تورهایی که اکلیل دارند فقط برای عروس هایی که در سنین پایین ازدواج می‌کنند مناسب هستند.

⇠ به عنوان پیشنهاد دیگر، اگر بخشی از لباس شما با پارچه دانتل دوخته شده توری را انتخاب کنید که حاشیه هایی از جنس دانتل دارد. این حاشیه های دالبری شکل با لباس شما هماهنگی بیشتری دارند.

⇠ فراموش نکنید که رنگ تور هم باید با لباس عروس هماهنگ باشد. با لباس عروس شیری و نباتی باید تورهای همرنگ با آن استفاده کرد و هرگز از تور سفید استفاده نکنید، زیرا هر قدر هم اختلاف رنگ آن ها کم باشد، باز هم توجه دیگران را جلب خواهد کرد.

⇠ اگر مراسم عقد و نامزدی تان را از مراسم عروسی جدا کردید و سر سفره عقد با لباس رنگین نشستید می‌توانید از توری که با رنگ لباستان هماهنگ باشد استفاده کنید. حتی می‌توانید از این تور فقط سر سفره عقد استفاده کنید.

⇠ معمولا تورهای ظریف و کم آهار انتخاب بهتری هستند و هرگز از مد نمی افتند.

.

تور سر های یک طرفه و مدل گل

⇠ یکی دیگه از جذاب ترین مدل ها برای تور سر ، مدل گل هایی است که یک طرف سر قرار میگیرد یا تراکمش در یک طرف سر بیشتر است.

⇠ تمام این مدل تورها را میتوانید هم با تور و هم بدون تور روی سرتان قرار دهید که هر دوی آن ها خیلی شیک و جذاب است و برای عروس هایی که دوست دارند تور سرشان را وسط مراسم باز کنند میتواند گزینه ی خیلی مناسبی باشد چون به تنهایی هم این گل سر ها بسیار زیبا هستند.

.

قیمت تور

⇠ معمولا ارزان ترین تورها آن هایی هستند که هیچ نوع کار دستی روی آن ها وجود ندارد و ساده هستند. این نوع تورها را خودتان در خانه می‌توانید تهیه کنید و هم چنین می‌توانید آن را به دست آرایشگرتان بسپارید تا آن را به صورت فانتزی روی شنیون تان مدل دهد .

⇠ گران ترین نوع تور آن هایی هستند که کاردست زیادی داشته باشند یا تورهای بلندی باشند یا روی آن ها را با گیپور کار کرده باشند ، که البته شکیل‌تر نیز هستند.

⇠ از آنجا که تورهای بلند در مراسم عروسی خیلی زود کثیف یا پاره می‌شوند بعضی از مزون ها ترجیح می‌دهند تور را به شما بفروشند.

.
منابع:
.https://valimeh.com
.https://www.talarkadeh.com

error: Alert: Content is protected !!