نکات خرید سرویس جواهرات عروس

نکات مهم قبل از خرید سرویس طلا عروس:

.

1) عیار طلا

⇠ بهترین طلا برای ایرانی ها طلای 18 عیار است. درباره طلا و عیارش چیزی که وجود دارد و شاید شما از آن اطلاع نداشته باشید، این است که پایین ترین عیار طلا، یک و بالاترین آن 24 است. اما اگر قرار باشد بگوییم بهترین نوع عیار برای خرید ایرانی ها چیست؟ جواب چیزی نیست غیر از طلای 18 عیار.

⇠ طلای 24 عیار دروغ است. تحت هیچ شرایطی فریب چیزی به اسم طلای 24 عیار را نخورید. تنها طلایی که 24 عیار خالص است، شمش طلاست و به خاطر اینکه شمش، فلز نرمی است، نمی شود به تنهایی از آن زیورآلات ساخت. سازندگان طلا برای اینکه آن را به زیورآلات تبدیل کنند، مس و نقره به آن اضافه می کنند تا با پایین آمدن عیار، قابل ساخت باشد.

⇠ بهترین طلا برای ایرانی ها طلای 18 عیار است.

.

2) از طلافروشی حتما فاکتور بگیرید

⇠ تشخیص عیار طلا راه اساسی ندارد. خیالتان را همین اول راه راحت می کنیم. حتی یک فروشنده طلا هم نمی تواند این تشخیص را بدهد. یک سری مسائل ابتدایی مثل شماره و چیزهایی که روی طلا حک می شود شاید گواه این مسئله باشند، اما همین شماره ها هم میزان خالص بودن طلا (عیار) را تایید نمی کنند. همه این ها با دادن فاکتور از طرف فروشنده که مساوی است با دادن اعتبار به طلایش، حل می شود.

⇠ در این فاکتور به مشتری این اعتماد داده می شود که تا فروشنده تا آخر بابت اصل بودن و عیار واقعی این طلا مسئول است. پس شما اولین کاری که می کنید این است که حلقه ها و سرویس طلای خود را از جای معتبر بخرید. دوم اینکه فاکتور بگیرید.

⇠ این فاکتور، گواه صدق گفتار فروشنده است. البته باید گفت هر دو ماه یک بار هم بازرسان اتحادیه طلا و جواهر سری به طلا فروشی ها می زنند و مقداری طلا و جواهر را کنترل می کنند. به این منوال عیار طلاهایی که می خریم تعیین می شود. پس نتیجه اینکه مراقب فاکتور خرید طلای خود باشید چرا که ممکن است یک روز بخواهید آن را تعویض کنید یا بفروشید.

.

3) رنگ سرویس طلا عروس :

⇠ در گذشته جواهرات و زیورآلات با طلای زرد موجود بود و طرفداران بسیاری داشت. بعدها طلای سفید به مجموعه زیورآلات پیوست و طرفداران بسیاری بخصوص در بین بانوان عزیز و با رنج سنی پایین تر پیدا کرد. و اما امروز طلا دیگر محدود به دو رنگ زرد و سفید نبوده و بنا به فلزات ترکیبی با طلا، در تنالیته های رنگی مختلف در بازار عرضه می شود، که از شاخص ترین آن می توان به رز گلد اشاره نمود که رنگی بین طلای زرد و مسی داشته و طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

⇠ انتخاب رنگ طلا به سلیقه و سن شما و رنگ پوستتان بستگی دارد. معمولا طلا سفید و طلای رزگلد، اسپرت تر بوده و برای گروه سنی پایین مناسب تر می باشد. طلاهای رنگی و همنشینی رنگ های مختلف طلا در کنار هم, باز کالا را اسپرت تر کرده و برای سنین پایین تر گزینه مناسب تری می تواند باشد.

⇠ و اما اگر پوست روشن و سفیدی دارید، طلاهای با رنگ ها مختلف مناسب می باشد، اما برای جذابیت بیشتر پیشنهاد می کنیم از طلاهای رنگی و جواهرات با سنگ های رنگین و مرصع استفاده کنید تا جذابیت بیشتری به رنگ پوست تان بدهد.

⇠ انتخاب رنگ طلا به سلیقه و سن شما و رنگ پوستتان بستگی دارد.

.

4) مد و اکسسوری:

⇠ بنا بر اصل تضاد در زیبایی شناسی و تضاد در تراکم و همچنین رویکرد و دیدگاه جدید صنعت مد زیورآلات پرتجمل و درشت جایگاه ویژه ای پیدا کرده است و گاه در کنار لباس عروس تنها از یک جفت گوشواره جواهر و پر تلالو و درشت برای آراستن خود بهره می برند و گاه صرفا حلقه ای از الماس چند قیراطی در دست کرده و در کنار آن دستبند و یا ساعت استفاده نمی کنند.

.

5) دوباره وزن کنید

⇠ اتحادیه طلا فروشان معمولا سالی دو بار دقت ترازوهای طلا فروشی ها را اندازه می گیرند. اینجاست که می توانید به بهانه فروش طلایی را که خریداری کردید، یکی دو مغازه ببرید و از وزن طلاتان مطمئن شوید.

.

6) هنگام خرید طلا نگین ها را بررسی کنید

⇠ نکات انتخاب جواهر اصل هم تا حدودی مثل طلاست، یعنی هم نمی توان از روش خاصی فهمید و باید طبق فاکتور به فروشنده اعتماد کرد چرا که در غیر این‌ صورت جواهر فروش مسئول است.

⇠ برای خرید جواهر از مغازه هایی که قابل اعتماد است خرید کنید. این یک قانون کلی است اما در کنار این قانون که به ما می گوید قدرت تشخیص جواهر توسط ما سخت است و نیاز به تجربه دارد، یک نکته می تواند به ما کمک کند این است که: ساده ترین راه تشخیص‌ برلیان‌ اصل‌ و شبه‌ برلیان‌، اندازه گیری‌ ضریب‌ شکست‌ نور به‌ وسیله‌ دستگاه‌ است.

⇠ یکی‌ از شبه‌ الماس ها زیرکن (ZIRCON) نام‌ دارد که‌ یک‌ کانی‌ طبیعی‌ است‌ به ‌رنگ‌ بلور الماس؛ و دیگری‌ موسونایت (MOISSONITE) است‌ که‌ در سال‌ 1997 میلادی‌ ساخته‌ شده‌ و از نظر وزن‌ مخصوص‌ و ضریب‌ شکست‌ نور بسیار به‌ الماس‌ نزدیک‌ است.

.

7) حواستان به نگین هایی تقلبی باشد

⇠ امروزه با رشد تکنولوژی اگر چه شباهت نگین های مصنوعی به اصل بسیار زیاد شده؛ اما ابزار بررسی و راه های تشخیص اصل از بدل نیز دقیق تر شده اند.

⇠ از جمله مشخصات ظاهری برای تشخیص سنگ ها می توان به رنگ، شفافیت، جلا و ناخالصی‌های طبیعی اشاره کرد که البته این تشخیص تنها از عهده کارشناسان حرفه ای برمی آید.

⇠ برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات عدیده، تنها راه این است که از جواهر‌فروشی هایی خرید کنید که معتبر بوده و جنس خریداری شده را تضمین کنند.

⇠ برای تشخیص سنگ ها می توان به رنگ، شفافیت، جلا و ناخالصی های طبیعی اشاره کرد

.

8) طلای دست دوم را بشناسید

⇠ طلای دست دوم را از قفل آن بشناسید. بازار طلاهای دست دوم مدت هاست که داغ است؛ تشخیص طلای دست اول از دست دوم، شاید تا حدودی مشکل باشد. ساده ترین راه برای این که دست دوم بودن طلا را تشخیص بدهید، یک نگاه به ظاهر آن، به خصوص به قفل و بندی است که در آن به کار رفته است. در طلای دست دوم، این قسمت ها در مقایسه با بخش های دیگر، کمتر براق هستند و به خاطر استفاده هایی که از طلا شده، خش هایی هم در این بخش ها دیده می شود.

.

9) راهنمای تشخیص طلا از نقره و پلاتین

⇠ چگونه طلا را از نقره و پلاتین تشخیص دهید؟ تشخیص طلا از نقره و پلاتین کار راحتی است. براساس یک اصل کلی، بیشتر طلاها با حرف انگلیسی K در کنار عددی که نشان دهنده عیار آن است، بارگذاری می شوند. نقره ها را با علامت بیضی، مهر می کنند و پلاتین هم با حروف PT مشخص می شود، به خاطر همین برای تشخیص این تفاوت ها، کار سختی ندارید.

⇠ بیشتر طلاها با حرف انگلیسی K در کنار عدد عیار آن، حک می شود

.

10) طلای ایرانی یا طلای خارجی؟

⇠ یکی از سۆال هایی که برای بیشتر خریداران طلا پیش می آید، این است که طلای خارجی چقدر بهتر از زیورآلاتی است که در ایران ساخته می شود؟ اگر موقع خرید بر سر کشور سازنده تردید دارید، همه چیز را فراموش کنید و طلای یزدی بخرید. طلای یزد در مقایسه با زیورآلات کشورهایی مثل ایتالیا و هند، ویژگی های خاص خودش را دارد. معروف ترین طلای ایران برای یزد است که در بیشتر مواقع با مرواریدهای خاویاری تزئین می‌شود و طرفداران خارجی خیلی زیادی هم دارد.

.

سایر نکات

⇠ سرویس طلا عروس معمولا شامل گردنبند، دستبند و یک جفت گوشواره و در بعضی موارد یک انگشتر است؛ اگر سرویس تنها شامل گوشواره و گردنبند باشد، به آن نیم ست گفته می شود. در طراحی طلا، علاوه بر ترکیب طلای سفید و طلای زرد، از سنگ های قیمتی نیز استفاده می شود. در هنر طلا سازی، استفاده از سنگ های قیمتی، زیبایی و جلوه خاصی به طرح طلا به ویژه برای سرویس طلا عروس می دهد.

⇠ سرویس طلا عروس شامل گردنبند، دستبند و یک جفت گوشواره و انگشتر است

⇠ برای انتخاب سرویس طلا عروس باید به رنگ پوست توجه کرد؛ اگر پوست گندمگون باشد (بین سفید و برنزه)، ترکیبی از طلای زرد و طلای قرمز انتخاب مناسبی خواهد بود. اما اگر پوست سفید باشد، طلای سفید انتخاب بهتری است و روی پوست، درخشندگی و جلوه ی بهتری خواهد داشت.

⇠ توجه به فرم و گردی یا درازی صورت، کوتاهی یا بلندی گردن نیز در انتخاب مدل سرویس طلا عروس مهم است. اگر گردن کشیده و بلند باشد، گوشواره بلند و پهن مناسب است. اگر گوش کوچک باشد، گوشواره چسبان انتخاب بهتری خواهد بود.

⇠ برای خرید دستبند، سایز بسیار مهم است. سایز دستبند باید کاملا اندازه، نه گشاد و نه تنگ باشد. دستبند گشاد، جلوه خوبی ندارد و دستبند تنگ، علاوه بر این که دست را چاق تر از حد واقعی نشان می‌دهد، همیشه آزار دهنده خواهد بود.

⇠ همیشه به قفل ها دقت کنید، قفل باید سالم و محکم باشد. قیمت طلا آن قدر زیاد هست که از دست دادن آن در اثر باز شدن قفل، مشکل بزرگی باشد.

⇠ بهتر است طلایی انتخاب کنید که برای مدت ها جلوه خود را حفظ کند و نیاز به تعویض نداشته باشد. برای این کار بهتر است با مدل های روز و شیک سرویس های طلا کمی آشنایی داشته باشید تا مجبور نشوید آن را تعویض کنید. به یاد داشته باشید که تعویض سرویس طلا عروس، هزینه زیادی دارد.

⇠ اگر قصد خرید سرویس عروس با طراحی سنگ های قیمتی را دارید، بهتر است این نکته را در نظر بگیرید که رنگ سنگ ها و لباسی که می خواهید بپوشید، باید با هم همخوانی داشته باشند. بنابراین نمی توانید این سرویس طلا عروس را با هر لباسی ست کنید.

.

نکاتی برای استفاده از جواهرات در مهمانی

⇠ در مهمانی های رسمی بهتر است که نگین انگشتر و یا آویز گردنبند را با لباس ست کنید. در نظر داشته باشید که گردنبند پهن برای مهمانی های رسمی چندان مناسب نیست. همچنین به یاد داشته باشید هنگام استفاده از گردنبند پهن از گوشواره استفاده نکنید و بر عکس، هنگام استفاده از گوشواره با آویز بلند، از گردنبد استفاده نکنید.

.
منابع:
.https://www.beytoote.com

error: Alert: Content is protected !!