نکات خرید جهیزیه

معمولا چند ماه مانده به برگزاری مراسم ماراتن خرید جهیزیه توسط خانواده عروس آغاز می شود.

این ماراتن نفس گیر علاوه بر اینکه به بودجه ی قابل توجهی نیاز دارد، نیازمند صرف زمان و به خرج دادن ذوق و سلیقه است.

در این میان گاهی به دلیل کمبود وقت، ممکن است خانواده ها، خرید برخی از وسایل ضروری را از قلم بیاندازند.

یا برای خرید اقلام ضروری بدون تحقیق و بررسی دست به انتخاب بزنند. بهترین پیشنهاد برای اینکه دچار چنین مشکلاتی در خرید نشوید رعایت چند نکته ی اساسی است:

 

• مشورت قبل از خرید جهیزیه عروس

⇠ برای خرید کالاهای ضروری و اساسی حتما تحقیق کرده و درباره ی مارک های موجود در بازار اطلاعات کسب کنید.

⇠ بهترین روش برای تحقیق این است که از آشنایان و دوستان خود که به تازگی جنس مشابهی را خریده اند؛ پرس و جو کنید. قطعا کسانی که از یک کالا استفاده کرده اند بهتر از فروشندگان می توانند شما را راهنمایی کنند.

⇠ علاوه بر این، اگر با دیدی باز به خرید بروید در تله ی تبلیغاتی فروشندگان گرفتار نخواهید شد.

⇠ چون هزینه ی انجام شده برای خرید یک کالا به هدر نخواهد رفت و رضایت کامل از کیفیت آن را در پی خواهد داشت.

.

• تهیه ی لیست جهیزیه

⇠ برای اینکه تمام جوانب را برای خرید جهیزیه عروس در نظر بگیرید و هنگام خرید دچار بی نظمی و فراموشی ، بهتر است اقلام مورد نیاز را فهرست کرده و بر اساس کاربرد دسته بندی کنید

⇠ مثلا وسایلی که برای اتاق خواب نیاز است در یک دسته قرار دهید، وسایلی که متعلق به پذیرایی و نشیمن است در یک دسته و وسایل برقی در یک دسته ی جدا و وسایل کاربردی مربوط به آشپزخانه نیز در دسته ای دیگر قرار گیرد.

⇠ داشتن نظم فکری در خرید این امکان را برای شما فراهم میکند که بدون از قلم انداختن ملزومات خود، خرید کنید و در نهایت از خرید خود لذت ببرید.

.

• زمان بندی برای خرید جهیزیه

⇠ معمولا مادرانی که دختران دم بخت دارند، از چند سال قبل از ازدواج او اقدام به تهیه ی مایحتاج ضروری برای او می کنند.

⇠ مادران با سلیقه، بخشی از ملزومات جهیزیه را می دوزند و به شکل آماده نگهداری می کنند؛ تا در موقع نیاز به دردسر نیوفتند.

⇠ رختخواب ها، روکش ها، دمکنی ها، دستمال های آشپزخانه و سایر ملزومات دوختنی، اگر از قبل تهیه شده باشد می تواند در صرفه جویی زمان بسیار تاثیر گذار باشد.

.

• پرهیز از چشم و هم چشمی در خرید

⇠ در خرید جیزیه به این نکته توجه داشته باشید که این وسایل تنها برای رفع نیازهای شما خریداری می شوند؛ پس تنها کسی که می تواند روی خوب یا بد بودن آنها اظهار نظر کند، شما هستید.

⇠ برای ساختن خانه ی خود به جای چشم و هم چشمی، به بودجه، نیاز و عرف خانواده ی خود نگاه کنید؛ تا به جای همراه شدن با موج تنش ها تنها و تنها به آرامشی در انتظار شماست، بیندیشید.

⇠ خود و زندگی خود را با هیچ کس از نزدیکان مقایسه نکنید.

⇠ چرا که کم یا زیاد بودن جهیزیه ملاکی برای خوشبختی یا بدبختی افراد نیست

⇠ سعی کنید به جای تحمیل فشار مالی به خانواده در آخرین لحظه های حضور خود در منزل پدر و مادر جوی شاد و توام با آرامش بسازید و از با هم بودن نهایت لذت را ببرید.

.

• بررسی خانه ی نوعروس

⇠ اگر آقای داماد منزل مسکونی دارند، می توانید قبل از شروع پروسه ی خرید به بررسی ابعاد مختلف خانه پرداخته و برای خرید وسایل با دیدی باز اقدام کنید.

⇠ ابعاد خانه اگر از پیش مشخص باشد، در خرید کردن وسایل عاقلانه عمل کرده و از خرید وسایل غیر ضروری پرهیز می کنید.

⇠ اگر هم قصد رهن یا اجاره ی خانه دارید بهتر است قبل از آغاز خرید این کار را انجام دهید تا به تناسب متراژ خانه وسایل را خریداری نمایید.

⇠ برای سهولت در خرید وسایل جهیزیه، در اینجا لیستی تهیه شده است که شامل تمام اثاثیه ی مورد نیاز منزل یک نوعروس می باشد.

⇠ این لیست کامل می تواند برای آغاز یک خرید خوب، بسیار راهگشا باشد.

⇠ البته در نظر داشته باشید که این لیست یک پیشنهاد صرف می باشد و می تواند به تناسب بودجه و سلیقه ی خانواده های مختلف تغییر کند.

.

• آیا حتما باید جهیزیه را به صورت یک جا و کامل خریداری کرد؟

⇠ پاسخ کاملا روشن است. خیر. شما از زمانی که نامزد می کنید تا روز عروسی به طور میانگین یک سال فرصت دارید. در این برهه ی زمانی، می توانید با حوصله و دقت وسایل مورد نیاز خودتان را خریداری کنید.

⇠ بسیاری از بانوان ایرانی، از زمانی که دختران شان به سن ازدواج می رسند؛ کم کم شروع به خرید خرده ریزهای جهزیه اش می کنند. چنین خریدهایی اگر عقلانی انجام شود، می تواند در هنگام ازدواج و خرید جهیزیه بسیار کار راه انداز باشد. چرا که سرعت عمل شما را افزایش داده و هزینه هایتان را کاهش می دهد.

.

• کدام یک از لوازم جهیزیه بر عهده ی داماد است؟

⇠ این رسم در بسیاری از شهرهای کشور وجود دارد، که داماد موظف می شود، چند تکه از وسایل جهیزیه را تقبل کند. محدودیتی در این مورد وجود ندارد. این امر صرفا به سلیقه و نظر خانواده ها بستگی دارد و همه ی جزئیات آن در صحبت های اولیه درخلال مراسم های خواستگاری تعیین می گردد.

⇠ اما عموما خرید فرش برای اتاق خواب و آشپزخانه، خرید کمد لباس یا بوفه ، تلویزیون و بخاری و وسایلی که به تناسب خانه ی عروس و داماد، به وجودشان نیاز پیدا می شود، برعهده ی داماد است. در برخی از شهرهای ایران لوازم آشپزخانه یا سرویس چوب بر عهده ی داماد است. همان طور که قبلا هم اشاره شد این یک امر نسبی و سلیقه ای است.

.

• چطور می شود برای وام کالا یا وام جهیزیه اقدام کرد؟

علاوه بر وام ازدواج که مبلغ آن برای هر کدام از زوجین ده میلیون تومان است، برای خرید جهیزیه می توان از وام کالا هم استفاده کرد. مبلغ وام کالا متغیر است. از سه میلیون تومان تا 50 میلیون تومان می توانید تسهیلات بگیرید. اما اخذ وام کالا دارای شرایط و ضوابط خاصی است. از جمله اینکه، شما مکلف هستید از فروشندگان مشخص شده توسط وزارت صنعت و معدن خرید کنید. دوم اینکه کالای خریداری شده حتما باید ایرانی و تولید داخل باشد. چرا که ارائه ی پیش فاکتور برای گرفتن وام الزامی است. در صورت تایید آن مبلغ وجه به حساب فروشنده واریز می شود یا در صورت احراز شرایط و جلب اعتماد بانک مورد نظر، چک به حساب شخصی شما واریز می گردد.

.

• آیا خرید جهیزیه ی تمام و کمال توسط دختر اجباری است؟

خیر. قطعا هیچ اجبار و الزامی در این خصوص وجود ندارد. این امر کاملا سلیقه ای و بستگی به سنت ها و فرهنگ های مختلف در میان اقوام ایرانی دارد. نه دختر و خانواده اش و نه پسر و خانواده اش هیچ نوع اجباری برای تهیه ی جهیزیه ی کامل ندارند. چرا که اساسا عنوان جهیزیه ی کامل، ممکن است بین افراد مختلف، تعابیر مختلفی داشته باشد. این امر صرفا به بودجه و وسع مالی خانواده ها و دیدگاه خاص آنها بستگی دارد.

.

• کدام وسایل برای جهیزیه ضرورت کمتری دارند؟

⇠ عموما توصیه می شود که وسایل کم کاربرد، تزئینی و لوکس برای جهیزیه خریداری نشود. چرا که به عنوان شهروندان یک جامعه ی اسلامی و متمدن باید داعیه ی ساده زیستی و دوری از چشم و هم چشمی ها را داشته باشیم. برای ترویج فرهنگ حسنه ی ازدواج آسان باید پیش گام باشیم. پس برای نیل به این هدف، بهتر است تا حد ممکن از ریخت و پاش های اضافه خودداری کنیم.

⇠ وسایل برقی کم کاربرد که سال ها در کابینت های آشپزخانه خاک خواهند خورد، وسایل تزئینی که شما تنها دردسر گردگیری شان را بر عهده خواهید داشت، وسایل لوکس و گران بها، از جمله وسایل غیر ضروری در خرید جهیزیه به شمار می روند. به طور کلی سعی کنید وسایلی را که مادرهایتان در زندگی های چندین ساله، نیازشان را حس نکرده اند، خریداری نکنید.

.

• برای خرید جهیزیه بهتر است از چه وسایلی شروع کنیم؟

⇠ اگر بودجه ی قابل توجهی دارید و ترجیح میدهید خریدتان را به شکل نقد انجام دهید، باید از وسایل بزرگ تر شروع کنید. اعم از یخچال، لباسشویی، اجاق گاز و … چرا که بودجه ی بیشتری نیاز دارد و عموما هزینه های بیشتری صرف خریدشان می شود.

⇠ اغلب مردم، برای خرید این اقلام دقت و وسواس بیشتری دارند چون علاقمند هستند که سالهای زیادی از این وسایل استفاده کنند. در قدم بعدی خرده ریزهای آشپزخانه، مثل وسایل برقی، ظروف چینی، تفلون و غیره …. خریداری می شود.

⇠ خرید مبلمان و سرویس چوب و فرش معمولا آخرین مرحله از خرید جهیزیه به حساب می آید. چرا که چنین وسایلی جای بیشتری را اشغال خواهند کرد. بنابراین عقلانی تر این است که پس از مشخص شدن منزل نوعروس، اقدام به خریدشان کرد تا مستقیم در منزل خود نوعروس مستقر شوند. در این شرایط هم در هزینه های ایاب و ذهاب صرفه جویی می شود و هم احتمال صدمه و آسیب به این وسایل کمتر می شود.

.

• چطور می توانیم هزینه های خرید جهیزیه را کاهش دهیم؟

⇠ امروزه نهاد هایی هستند که در جهت ترویج ازدواج آسان و تامین مایحتاج عروسی (به کمترین قیمت ممکن) فعالیت می کنند. رسالت این نهادهای خیریه و مردمی، کاهش هزینه های ازدواج ست. این گروه ها صرفا وسایل ضروری و اصلی برای شروع یک زندگی را متقبل می شوند که عبارت است از: یخچال، گاز، لباسشویی، فرش، ظروف چینی، ظروف تفلون، سرویس قاشق و چنگال، رختخواب، جاروبرقی، اتو.

⇠ چیزی که برای اغلب دختران دم بخت غیر قابل تصور است. اغلب جوانان ما یک نگاه رویایی و آرمان گرایانه به ازدواج دارند. تصور می کنند که زندگی مرفهی را که پدر و مادرشان در طی بیست یا سی سال زحمت و تلاش به دست آورده اند، باید در همان آغاز زندگی برای این ها فراهم باشد. همین امر موجب سرخوردگی بخشی از دختران و پسران جوان می شود. حال آنکه شروع زندگی با حداقل ها، این نوید را به ما می دهد که می توانیم در سایه ی تلاش به تک تک آمال و آرزو هایمان جامه ی عمل بپوشانیم.

⇠ اگر هر فرد با توجه به طبقه ی اجتماعی و سطح معیشت خانواده اش، برای خرید جهیزیه اقدام کند، برای راحتی خودش خرید کند و به چشم و هم چشمی با دیگران بها ندهد، حتما ازدواج ها رنگ و بوی بهتری به خودشان خواهند گرفت و ما شاهد این میزان استیصال و سرخوردگی و ازدواج گریزی در بین جوانان نخواهیم بود.

.

• برای جهیزیه مبل های راحتی خریداری شود یا استیل؟

برای جهیزیه ی نوعروس معمولا مبلمان راحتی تهیه می شود. چرا که امروزه اغلب منازل ابعاد کوچکی دارند و امکان استفاده از سرویس مبلمان استیل و راحتی هم زمان در اغلب منازل وجود ندارد. به دلیل اینکه راحتی و آسایش در این نوع مبلمان بیشتر است، برای استفاده ی روزمره قابلیت بیشتری دارند. اما این امر هم به سلیقه ی هر فرد بستگی دارد. عده ی ممکن است اعتقادی خلاف این داشته باشند و به دلیل توان مالی بیشتری که دارند، ترجیح بدهند، دو سرویس مبلمان برای جهیزیه خریداری کنند.

.

• حذف اقلام غیر ضروری

⇠ اگر با محدودیت بودجه مواجه هستید و یا قصد دارید زندگی مشترک تان را از یک خانه کوچک و نقلی شروع کنید بهتر است در خرید جهیزیه اقلام غیر ضروری و دست و پا گیر را مشخص و از خرید آن ها صرف نظر کنید. به یاد داشته باشید همیشه اقلامی وجود دارد که شما می توانید بعد از شروع زندگی مشترک اقدام به خرید آنها کنید. رضایت شخصی را سرلوحه همه خریدهای تان قرار دهید. مثلاً اگر هیچ کدام از شما اهل تماشای تلویزیون نیستید از خرید تلویزیون صرفنظر کنید یا اگر حدس می زنید از فریزر استفاده زیادی نمی کنید می توایند از یک یخجال فریزر دو منظوره استفاده کیند. می توانید بعداً آن را تبدیل به یک یخچال ساید بای ساید کنید.

⇠ مناسب ترین روش برای این کار، تهیه لیست خرید جهیزیه و فهرست کردن اقلام مورد نیاز با توجه به کاربرد و نیاز شما به آن ها و سپس حذف وسایل غیر ضروری است . برای این منظور وسایل مورد نیاز برای آشپزخانه در یک دسته، وسایل اتاق خواب در یک دسته و …. جای دهید. با این روش در هنگام خرید جهیزیه دچار بی نظمی و فراموشی هم نخواهید شد.

.

• انتخاب رنگ

قبل از هر خریدی رنگ مورد نظرتان را برای اتاق ها، آشپزخانه و پذیرایی مشخص کنید و در مورد رنگ غالب لوازم خانه تصمیم بگیرید.

.

• پرس و جو

مشورت قبل از خرید جهیزیه را دست کم نگیرید. بهترین روش برای تحقیق در مورد مارک های و مدل های مختلف لوازم خانگی پرس و جو از دوستان و آشنایانی است که به تازگی کالای مشابهی را خریداری کرده اند. مسلماً کسانی که از یک کالا استفاده کرده اند بهتر از فروشندگان، می توانند شما را راهنمایی کنند. مزیت دیگر پرس و جو کسب اطلاعات درست و دقیق تر و گیر نیفتادن در تله تبلیغاتی برخی از فروشندگان خواهد بود.

.

• مقایسه هرگز

هنگام خرید جهیزیه به این نکته توجه داشته باشید که این اقلام تنها برای رفع نیازهای شما خریداری می شوند، پس شما تنها کسی هستید که حق دارید روی خوب و بد آن ها اظهار نظر کنید. برای خرید جهیزیه خود به جای مقایسه و چشم و هم چشمی، به نیاز، بودجه و عرف خانواده خود نگاه کنید، تا به جای همراه شدن با موج تنش ها در ابتدای زندگی، با آرامش و خوشی قدم در خانه خود بگذارید.

.

• برای خرید جهیزیه بهتر است از چه وسایلی شروع کنیم؟

⇠ اگر بودجه قابل توجهی دارید و ترجیح می دهید خریدتان را به صورت یکجا و نقد انجام دهید، باید از وسایل بزرگ اعم از یخچال، لباسشویی، ظرفشویی و … شروع کنید. چرا که این وسایل نیاز به بودجه بیشتری دارند. اغلب افراد برای خرید این وسایل وسواس بیشتری به خرج می دهند، چون علاقمند هستند که سال های زیادی از این وسایل استفاده کنند.

⇠ قدم بعدی خرید خورده ریزهای آشپزخانه از قبیل، سرویس چینی، وسایل برقی، سرویس قابلمه و … است. خرید سرویس چوب، فرش و مبلمان معمولاً در آخرین مراحل خرید جهیزیه قرار می گیرد، چرا که این وسایل جای بیشتری اشغال می کنند، همچنین به فضا و متراژ منزل شما نیز وابسته است، بنابراین عقلانی ترین روش این است که بعد از مشخص شدن خانه نو عروس اقدام به خرید آن ها کرده تا مستقیماً در منزل نو عروس مستقر شوند. در این صورت هم احتمال صدمه و آسیب به این وسایل کمتر شده و هم در هزینه های ایاب و ذهاب صرفه جویی می شود.

.

• از چه مارک هایی خرید کنیم؟

متأسفانه در ایران خرید کالای خارجی به عنوان یک هنر برتر شناخته می شود، در صورتی که برخی از کالاهای ایرانی بسیار با کیفیت هستند. در اینکه کالای ایرانی بخریم یا خارجی توصیه ما خرید جنس خوب و با کیفیت است. به عنوان مثال زمانی که در صنعت فرش، کریستال و مبلمان جنس های خوب و با کیفیت ایرانی در اختیار ماست چه لزومی دارد که در این زمینه ها به سراغ جنس های وارداتی برویم.

.

• وسایل غیر ضروری در خرید جهیزیه کدامند؟

برخی از خانواده ها برای اینکه جهیزیه خود را پر زرق و برق کنند، اقدام به خرید انواع تابلوها و لوازم تزئینی گران قیمت کرده، در صورتی که خرید لوازمی چون بوفه، تابلو، گلدان های تزئینی و … غیر ضروری بوده و در صورت نیاز عروس و داماد بعد از مدتی می توانند آن ها راتهیه کنند. خریدن لوازم مارک دار و غیر ضروری تنها باعث بالا رفتن هزینه جهیزیه می شود، و این در صورتی است که تجربه ثابت کرده یک جهیزیه گران قیمت یا یک مهریه سنگین به هیچ وجه تضمینی برای خوشبختی زوجین نبوده است.

.

• نکات مهم خرید فرش برای جهیزیه

⇠ حین خرید جهیزیه در نظر داشته باشید تک تک عناصر انتخابی توسط شما در یک سبد دکوراسیون جای بگیرند. یک فرش مدرن در کنار مبلمان استیل نمای جالبی نخواهد داشت، همچنین یک فرش ابریشمی دستباف با طرح های اسلیمی در کنار مبلمان فانتزی و مدرن اصلاً زیبا نیست، زیرا یک ترکیب نامناسب باعث کم شدن جلوه تک تک عناصر و در نهایت مجموع دکوراسیون شما خواهد شد.

⇠ بهتر است زمان انتخاب فرش برای خرید جهیزیه علاوه بر توجه به سبک مبلمان و رنگ کفپوش ها به هارمونی رنگ در فضا هم دقت کنید.

.

• خرید مبلمان برای نوعروسان

معمولاً انواع مبل های راحتی در سبد خرید جهیزیه نوعروسان قرار می گیرد. چرا که امروزه اغلب منازل ابعاد کوچکی داشته و امکان استفاده از یک سرویس استیل به همراه یک سرویس راحتی میسر نمی باشد. و از آنجا که مبل های راحتی، آرامش و راحتی بیشتری را فراهم می کنند، معمولاً افراد از این مبلمان برای استفاده روزمره ی خود بهره می گیرند. لازم است هنگام خرید مبل به مواردی از قبیل محکم بودن و ست بودن رنگ آن با قالی ها و پرده ها دقت کنید.

.

• خرید سرویس خواب برای جهیزیه عروس

⇠ از آنجا که زیبایی و جلوه سرویس خواب مانند امپراتوری بر دکوراسیون اتاق خواب حکمرانی می کند، انتخاب رنگ و طرح و تشخیص کیفیت آن از مهم ترین ویژگی های خرید جهیزیه برای اتاق خواب محسوب می شود. بهتر است حین انتخاب سبک سرویس خواب، سبک کلی چیدمان خانه و وسایل جهیزیه خود را در نظر بگیرید. همچنین به هارمونی رنگ بین سرویس خواب و دیوارها، پرده، فرش، و مبلمان اتاق توجه کنید. توصیه می کنم برای کسب اطلاعات بیشتر و کامل تر برای انتخاب سرویس خواب سری به مقاله “خرید سرویس خواب عروس ” بزنید.

⇠ توصیه می شود اگر اتاق خواب کوچکی دارید برای خرید سرویس خواب جهیزیه فقط اقلام اصلی مانند تخت و میز آرایش را انتخاب کنید. اگر میز آرایش شما به صورت دراور باشد که بتوایند از فضای قسمت زیر آن نیز استفاده کنید بسیار بهتر است. اگر تخت هم دارای کشو باشد بهتر است و یا از تخت های جکدار استفاده کنید که بتوانید از فضای زیر تخت نیز استفاده کنید.

.

• جایگاه وسایل تزیینی در خرید جهیزیه

⇠ همان طور که پیش تر از این هم گفته شد، خرید جهیزیه کاملاً بستگی به میزان بودجه شما دارد. مطلب “خرید لوازم دکوری با کمترین هزینه” نیز می تواند در این بخش به شما کمک کند.

⇠ در صورتیکه محدودیت بودجه دارید خرید لوازم دکوری و تزئینی در زمره ی وسایل غیر ضروری دسته بندی می شوند، ولی درصورتیکه بودجه خاصی برای این منظور درنظر گرفته اید ما چند وسیله دکوری شیک و خاص را به شما معرفی می کنیم که می تواند جهیزیه شما را منحصر به فرد سازد. تنوع وسایل دکوری در بازار بسیار زیاد است اما انتخاب وسایلی که متمایز باشد شاید کمی سخت باشد.

⇠ خرید گرامافون به عنوان یک وسیله لوکس و خاص می تواند زینت بخش گوشه ای از پذیرایی شما باشد و چشم ها را به خود خیره کند.

⇠ چنانچه بین خرید لوستر و آباژر سرگردان هستید، یک آباژور زیبا و مناسب برای گوشه ای از پذیرایی را انتخاب کنید. البته درنظر داشته باشید که کارکرد این دو باهم کمی تفاوت دارد. اما در صورتیکه می توانید برای خرید لوستر هم هزینه کنید.

⇠ چنانچه هزینه برای شما مهم نیست، خرید آینه و کنسول را فراموش نکنید. طرح ها، رنگ ها و مدل های مختلف آینه و کنسول استفاده از آن ها را برای تزیین هر مکانی میسر نموده است. چنانچه خرید هیچ کدام از این موارد برای شما ممکن نبود، به خرید یک ست سه تایی از جا شمعی های پایه دار با شمع های استوانه ای فکر کنید.

⇠ از آنجا که آشپزخانه به عنوان قسمت تدارکات هر خانه ای در نظر گرفته می شود و علاوه بر این دکور آن نقش بسیار مهمی بر دکوراسیون خانه ی شما دارد. شیک و تک در پستی جدا تمامی نکات ریز و درشت را در مورد خرید جهیزیه برای آشپزخانه را عنوان کرده است.

.

• نکات طلایی

⇠ قبل از اقدام به خرید حتما لیست تهیه کنید.

⇠ برای خرید اقلام ضروری، حتما از نزدیکان خود درباره ی مارک های مختلف پرس و جو کنید.

⇠ سعی کنید در دام تبلیغات فروشنده ها گرفتار نشوید.

⇠ لوازمی را خریداری کنید که واقعا به آن ها احتیاج پیدا خواهید کرد.

⇠ از چشم و هم چشمی اجتناب کنید.

⇠ لوازم جهیزیه باید باب طبع عروس خانم باشد، به دخالت های بی مورد دیگران اهمیت ندهید.

⇠ از خرید وسایلی که کاربردهای یکسانی دارند خودداری کنید.

⇠ برای خرید وسایل حتما متراژ خانه نو عروس را در نظر بگیرید.

⇠ حتما به وسع مالی خانواده توجه کرده و آن ها را در فشار مالی قرار ندهید.

⇠ کم یا زیادی جهیزیه هیچ تاثیری در خوشبختی یا بدبختی شما نخواهد داشت.

.

• توصیه ی پایانی:

در اینکه جنس ایرانی بخریم یا خارجی، توصیه ی اصلی ما خرید جنس خوب و با کیفیت است. به عنوان مثال وقتی در صنعت چینی و کریستال، جنس های خوب ایرانی در اختیار ماست که هم کیفیت بالایی دارند و هم قیمت مناسبی، لزومی ندارد که به سراغ جنس های وارداتی برویم. حمایت از کالای ایرانی حمایت از کارگر و صنعت ایرانی است. اگر از تولید ملی حمایت شود بی شک کیفیت و خدمات این محصولات هم افزایش خواهد یافت. در صنعت فرش دست بافت، استیل و همین طور مبلمان، اجناس ایرانی هم پای اجناس خارجی رقابت کرده و محصولات با کیفیتی عرضه می کنند.
.
منابع:
.https://shikotak.com
.https://www.aroos.co
.https://www.beytoote.com

error: Alert: Content is protected !!