اشتباهات شب خواستگاری

شب خواستگاری شب مهمی است. شما در شب خواستگاری زیر ذره بین هستید و هر حرکت و رفتاری از جانب شما در شکل گیری قضاوت و برداشتهای اولیه طرف مقابل از شما تاثیر چشمگیری دارد. و واقعیت این است که اگر شما قرار است مدیریت یک زندگی را به عهده بگیرید، از شما انتظار می رود شب خواستگاری را هم به خوبی مدیریت کنید. اینها سه مورد از اشتباهاتی هستند که ممکن است در شب خواستگاری رخ دهند:

.

• نادیده گرفتن تشریفات

⇠ تشریفات بیش از حد و اغراق آمیز یکی از مشکلات امروز جامعه ماست. به ویژه برای شب خواستگاری، بسیاری از خانواده ها خودشان را به زحمت و سختی می اندازند و کارهایی می کنند که حتی کسانی که طبقه اقتصادی-اجتماعی بالاتری دارند هم چنین تشریفاتی برگزار نمی کنند. ولی برعکس، بعضی ها هم هستند که از آن سمت بام می افتند.

⇠ آنها مثلا می خواهند همه چیز را ساده برگزار کنند و زیادی سخت نگیرند، ولی بدتر کار را خراب می کنند. چیزهایی مثل خرید گل برای عروس یا پوشیدن لباس شیک و تمیز، ظاهر آراسته و پذیرایی مناسبی که در شأن مجلس باشد به طرف مقابل شما نشان می دهد اولا شما آدم آداب دانی هستید و ثانیا، برای آنها ارزش قائلید.

.

• لشگر کشی کردن

⇠ درست است که 15 تا فکر بهتر از 3 تا فکر عمل می کند، اما این قانون استثنایی هم دارد و آن هم در مورد خواستگاری است. شما برای اینکه بفهمید با یک خانواده تفاهمات اساسی دارید یا نه نیازی به کمک عمه و خاله ندارید. و فعلا نیازی نیست که حتما جد بزرگوارتان تایید کند که این فرد برای شما مناسب است. متاسفانه بعضی ها مراسم خواستگاری را با مراسم ادای دین و ابراز احترام به قوم و خویشان اشتباه می گیرند و همه آنها را در مراسم خواستگاری شرکت می دهند: عمه خانم بزرگ فامیل است، جد بزرگوار حتی از او هم بزرگتر است، عروس بزرگ خانواده هم که جای خود دارد!

⇠ لشگر کشی برای خواستگاری میزبان را به سختی می اندازد، هیاهو و آشوب زیادی به پا می کند و امکان صحبت موثر و شناخت بیشتر را از شما می گیرد، و گذشته از همه باعث چندگانگی در سلیقه و تصمیم گیری می شود و داماد و عروس بیچاره را حسابی سردرگم می کند. واقعا شما تا کی می خواهید بگردید تا بالاخره کسی را پیدا کنید که هم خواهر کوچیکه از او خوشش بیاید و هم حاج عموی بزرگ؟!

.

• لباس نا مناسب پوشیدن

⇠ همین که حرف از پوشیدن لباس درست و حسابی در شب خواستگاری به میان می آید، یک عده جوش می آورند که “مگر می خواهیم طرف را گول بزنیم؟!” اینها احتمالا دوست دارند با یک پیژامه راه راه، موهای ژولیده، و بدون جوراب می روند وسط مراسم خواستگاری چون می خواهند از همان اول “خودشان باشند.” اما شما برای اینکه خواستگاری موفقی داشته باشید به حرفهای آنها کاری نداشته باشید.

⇠ مراسم خواستگاری یک مراسم جدی و کاملا رسمی است و شما حتی اگر بخواهید “خود واقعی” تان را به طرف مقابل نشان دهید نیازی به این کارها نیست. در واقع شما با پوشیدن لباس مناسب، جنبه رسمی خودتان را به نمایش می گذارید که آن هم بعدی از “خود” شماست، نه همسایه شما! البته لباس مناسب ویژگیهای دیگری هم دارد: باید بتوانید حداقل دو ساعت توی آن راحت بنشینید؛ با خوردن دومین موز دکمه اش نپرد؛ توی ذوق نزند؛ پوشیده باشد؛ آستینش توی استکان چایی نرود و اگر لازم شد بتوانید توی آن حداقل 45 درجه خم شوید.

.

• حرف بی ربط زدن و نرفتن سر موضوع اصلی

⇠ اینکه به محض ورود خواستگار درباره تاریخ عقد صحبت شود اصلا خوب نیست. بهتر است در آغاز صحبت و برای اینکه به اصطلاح یخ جمع باز بشود از صحبت های معمولی شروع کنیم، که رایج ترینش همان موضوع آب و هوای خودمان است.

⇠ اما اگر تا سه ساعت بعد از ورود مهمان ها همچنان صحبت ها حول محور موضوعات “چقدر هوا سرد/ گرم است” یا “بالاخره اوضاع این مملکت به کجا می کشد” بچرخد، در حالی که نصف حاضرین به سختی خودشان را بین خواب و بیداری نگه داشته اند و عروس خانم بیچاره برای بار چهارم چایی چرخانده است، باید بدانیم که یک جای کار می لنگد. معمولا بعد از یک ربع – بیست دقیقه حرف های غیر رسمی و این در و آن در، بهترین موقع است که یک نفر با صدای رسا بگوید “خب! برویم سر اصل مطلب”!

.

• دقت کافی نکردن

⇠ این هم از اشتباهات فاجعه آمیز خواستگاری است. اگر شما هم فکر می کنید اینکه از ابتدای خواستگاری تا انتهایش مثل بچه های خوب سرتان را پایین بیندازید و به جورابهایتان چشم بدوزید باعث می شود بعد از مراسم همه ازتان تعریف کنند و کاملا مورد پسند قرار بگیرید، بهتر است فعلا دور خواستگاری و ازدواج و این حرفها را خط بکشید.

⇠ شاید در این صورت خیلی ها شما را بپسندند، اما مساله این است که ازدواج نیاز به یک پسند دو طرفه دارد. و خواستگاری دقیقا زمانی است که باید سرتان را بالا بگیرید و با چشم باز و ذهن روشن به اطرافتان دقت کنید.

⇠ البته در ازدواج های امروزی تر معمولا خیلی از آشنایی ها قبل از شب خواستگاری صورت می گیرد، اما در شیوه های سنتی تر اینطور نیست. فکر نمی کنم لازم باشد تاکید کنیم که شما می خواهید برای یک عمر زندگی تان تصمیم بگیرید و لحظه لحظه این ساعات طلایی باید برایتان مثل لحظات سرنوشت ساز کنکور سراسری پراهمیت باشد!

.

• سوال مسلسل وار پرسیدن

⇠ بالاخره زمانی فرا می رسد که عروس خانم و آقا داماد باید به آن اتاق بروند و سنگهایشان را با هم وا بکنند. و مسلما سوال پرسیدن اولین اتفاقی است که در این مرحله رخ می دهد. اما متاسفانه بعضی ها اشتباه بزرگی می کنند: آنها طوری پشت سر هم سوال می کنند که انگار مامور اف بی آی هستند و دارند در بازداشتگاه از متهم سوال می پرسند: “شما چه جور کتاب هایی می خونید؟ اسم آخرین کتابی که خوندید چی بود؟ یک روز معمولی رو چطور می گذرونید؟ به پدر و مادرتون چقدر کمک می کنید؟ چند تا دوست و رفیق دارید؟ چند ساعت از روز رو پای اینترنت می گذرونید؟ چرا کارتون رو ول کردید؟ دوشنبه ساعت 5 کجا بودید؟؟!! …”

⇠ خودتان حدس می زنید که نتیجه این آشنایی چه خواهد بود. از اینجا به بعد را دو بار بخوانید: خیلی خوب است که آدم کتاب زیاد بخواند، مخصوصا در مورد خواستگاری و ازدواج. اما اگر کتاب “هزار و یک پرسش که باید از همسر آینده تان بپرسید” را خوانده اید، بهتر است جلوی خودتان را بگیرید و همه این 1001 پرسش را یکجا نپرسید. اینطوری او همان احساسی را نسبت به شما پیدا می کند که شما وقتی برای مصاحبه شغلی به یک سازمان دولتی مهم می روید نسبت به مصاحبه گر پیدا می کنید.

.

• همان موقع جواب دادن و فرصت نگرفتن

⇠ اگر خواستگاری شما به صورتی است که از قبل همدیگر را ندیده اید امکان بروز این اشتباه بسیار بالاتر است. مغز شما معمولا افراد غریبه را دشمنانی خطرناک می پندارد، و مدتی زمان لازم است تا این تازه واردان برای ناخودآگاه شما به “آشنایان بی خطر” تبدیل شوند و بتوانید به احساس واقعی تان در مورد آنها پی ببرید. بدتر از همه این است که شما اهل فیلم و سینما هم باشید: مغز شما حتی به زمان خیلی بیشتری احتیاج دارد تا از مقایسه چهره و ظاهر این آدم های معمولی و گریم نکرده با برد پیت یا آنجلینا جولی دست بردارد و دنیای واقعی را از هالیوود متمایز کند! بنابراین، در تصمیم گیری درباره خواستگاری و ازدواج عجله نکنید و به مغزتان این فرصت را بدهید که از کلیشه ها فاصله بگیرد و تصمیمی منطقی پیش پای شما بگذارد.

.
منابع:
.https://marriage-academy.com

error: Alert: Content is protected !!