نکات اپیلاسیون خانم ها

امروزه روش‌های زیادی برای از بین بردن موهای زائد وجود دارد از جمله لیزر ، الکترولیز، بند انداختن، وکس، موم انداختن و … . یکی از این روش‌ها اپیلاسیون است. اپیلاسیون در لغت به معنای از بین بردن موهای زائد است که در بین خانم‌ها و آقایان طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است. اپیلاسیون باعث می‌شود رشد موهای زائد کاهش پیدا کند اما این مسئله مستلزم رعایت نکاتی است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

اپیلاسیون روشی برای از بین بردن مو‌های زائد بدن است که طرفداران بسیاری در بین خانم‌ها دارد و موجب کاهش رشد مو‌های زائد می‌شود. این روش موثر برای زدودن مو‌های زائد در صورتی که با رعایت نکردن نکات بهداشتی همراه باشد، می‌تواند بسیاری از ما را با مشکلات زیادی روبرو کند. در این بخش نکات مهمی را برایتان آورده ایم که با رعایت آن‌ها اپیلاسیون بدن بی ضرر خواهد بود.
.

⇠ اپیلاسیون با وسایل یکبار مصرف

در مراکز غیر معتبری که کار اپیلاسیون انجام می‌شود، به علت به دست آوردن سود بیشتر اپیلاسیون با وسایل چند بار مصرف هم انجام می‌شود. شاید پیش خودتان بگویید من که چنین جایی نمی‌روم، پس اپیلاسیون با موم مشکلی را برایم به وجود نمی‌آورد. اگر چنین تصوری دارید کافی است ادامه این مطلب را مطالعه کنید.
.

⇠ اپیلاسیون برای بار اول

اگر برای اولین بار می‌خواهید به سالنی برای زدودن مو‌های زائد خود با موم بروید، باید به سالن‌های اپیلاسیون معتبری روید که از پارچه‌های یک بار مصرف برای این کار استفاده می‌کنند.
زیرا متاسفانه برخی از سالن‌های اپیلاسیون از پارچه‌های چندبار مصرف استفاده می‌کنند و این کار خود را با گفتن اینکه پارچه‌ها شسته، ضدعفونی، و با اتو خشک شده اند، توجیه می‌کنند در حالیکه چنین کاری کاملا اشتباه است.
.

⇠ مجوز معتبر گواهی سلامت برای فردی که کار اپیلاسیون انجام می‌دهد

قبل از انجام اپیلاسیون، فردی که می‌خواهد این کار را برای شما انجام دهد باید از سلامت فردی مناسب برخوردار باشد و گواهی سلامت داشته باشد، گواهی سلامت هر یک از کارکنان هر چند وقت یکبار تمدید می‌شود.
برای اپیلاسیون باید به سالن‌های معتبر دارای مجوز بهداشت بروید. بعد از بررسی این مسئله به دست‌های شخصی که قرار است اپیلاسیون را برایتان انجام دهد دقت کنید که روی آن زگیل، مشکل پوستی یا زخم عمیق وجود نداشته باشد تا سلامت شما به خطر افتد.
.

⇠ پوست تان در زمان اپیلاسیون نسوزد

از شخصی که برای شما اپیلاسیون انجام می‌دهد بخواهید تا حرارت موم را بررسی کند و سپس آن را روی پوستتان قرار دهد تا پوست بدن شما نسوزد، زیرا در برخی از سالن‌های اپیلاسیون، شخصی که اپیلاسیون را انجام می‌دهد بیش از اندازه موم را داغ می‌کند و صبر نمی‌کند تا سرد شود، در نتیجه پوست فرد را می‌سوزاند.
.

⇠ ظرف یکبار مصرف موم برای اپیلاسیون

برای انجام اپیلاسیون و قرار دادن موم بر روی پوست باید از یک کاردک پلاستیکی یکبار مصرف یا از نوع چوبی (مثل چوب بستنی) استفاده کنید.
استفاده از این نوع کاردک‌های یکبار مصرف سبب می‌شود که عامل بیماری زا انتقال پیدا نکند پس هیچگاه به تصور این که حرارت عامل بیماری زا را از بین خواهد برد این مورد را دست کم نگیرید و در ظرفی که موم در آن ریخته می‌شود باید یکبار مصرف باشد.

⇠ تو مو می‌بینی و من موچین مو!

افرادی که اپیلاسیون انجام می‌دهند، از موچین برای کندن مو‌ها بعد از اپیلاسیون استفاده می‌کنند. موچینی که برای این کار استفاده می‌شود باید حتما استریل شده باشد. برای استریل کردن موچین حتما باید با الکل و پنبه به خوبی موچین را تمیز کنید.
.

⇠ بیماری‌های اپیلاسیونی

انجام اپیلاسیون در مراکز غیر بهداشتی به دلیل استفاده از وسایل اپیلاسیون مشترک سبب انتقال بیماری‌های میکروبی مثل زرده زخم و بیماری‌های قارچی و ویروسی می‌شود.
افرادی که دچار زگیل مسطح می‌شوند، به دلیل عدم رعایت بهداشت، از مراکز اپیلاسیون این بیماری را گرفته اند. این نوع زگیل حدود چهار تا پنج ماه به صورت نهفته است و ممکن است خود به خود خوب می‌شود، ولی افراد باید برای درمان به پزشک مراجعه کنند، زیرا ممکن است زیگیل به نقاط دیگر پوست بدن هم سرایت کند.
درمان زیگیل افراد بین دو تا هفت جلسه طول خواهد کشید و در برخی از موارد سخت و طولانی مدت خواهد بود، زیرا ایمنی بدن در مقابل این بیماری پایین است. یکی دیگر از مشکلات ایجاد شده در افراد در اپیلاسیون عفونت تبخال است، اما اپیلاسیون نمی‌تواند باعث تحریک غدد لنفاوی یا سرطان پوست شود.

⇠ الکل، پنبه و روتختی برای انجام اپیلاسیون

اپیلاسیون با موم بر روی تخت‌هایی انجام می‌شود که با روتختی پلاستیکی پوشیده شده است، اما قیمت روکش پلاستیکی نسبتا گران است و به صرفه نیست.
مسئول اپیلاسیون برای جلوگیری از انتقال بیماری‌های پوستی روی تخت یک روکش پارچه‌ای یکبار مصرف می‌اندازد، اما این پارچه آنقدر نازک است که بود و نبودش چندان تفاوتی نمی‌کند و بدن شما باز هم با آن روکش پلاستیکی در تماس خواهد بود.
برای حل این مساله مسئول انجام اپیلاسیون باید روی تخت را با پنبه و الکل بخوبی تمیز کند و بعد از این که تخت خشک شد روی آن روکش پارچه‌ای یکبار مصرف را بیندازد.
.

⇠ دمپایی و حوله یادت نره!

در حمام سالن اپیلاسیون، بعد از اپیلاسیون با موم داغ خودتان را بشویید و دمپایی به پا کنید، زیرا سالن اپیلاسیون مثل استخر حوضچه کلر ندارد و دمپایی مشترک آنجا می‌تواند عامل انتقال بیماری‌هایی مثل قارچ و زگیل باشد.
بعد از انجام اپیلاسیون اگر می‌خواهید از حوله استفاده کنید حتما حوله با خود ببرید و از حوله‌هایی که در آنجا قرار دارد استفاده نکنید، زیرا موجب انتقال بیماری‌های پوستی می‌شود.

.

نکات مهم قبل از انجام اپیلاسیون

⇠ یک هفته قبل از مراجعه جهت انجام اپیلاسیون بهتر است پوست خود را لایه‌برداری کنید برای اینکار از یک فرچه یا مسواک می‌توانید استفاده کنید یعنی آن را روی پوست خود بکشید.
⇠ در بازه‌ی زمانی 3 الی 4 هفته به هیچ عنوان از تیغ استفاده نکنید زیرا باعث درد هنگام اپیلاسیون می‌شود.
⇠ بهتر است قبل از انجام اپیلاسیون حمام نروید زیرا پوست بعد از حمام حساس می‌شود و انعطاف پذیری کمتری پیدا می‌کند.
⇠ در زمان عادت ماهیانه به دلیل حساس شدن پوست از انجام اپیلاسیون خودداری کنید.
⇠ اگر موهایتان به 8 الی 15 میلیمتر نرسیده است بهتر است زمان انجام اپیلاسیون را به روز دیگری موکول کنید. بهترین حالت این است که طول موها حدود 2 سانتی‌متر باشد.
⇠ 2 تا 5 روز قبل از انجام اپیلاسیون از کرم‌های که حاوی رتینود هستند به هیچ عنوان استفاده نکنید زیرا هنگام اپیلاسیون پوست به همراه موم جدا می‌شوند.
⇠ اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که هنگام اپیلاسیون درد زیادی را احساس می‌کنید بهتر است نیم ساعت قبل از انجام اپیلاسیون از کمپرس سرد استفاده کنید.
⇠ اگر قرار است که بعد از انجام اپیلاسیون دوش بگیرید با خودتان حوله و دمپایی ببرید چرا که دمپایی مشترکی که در این مراکز استفاده می‌شود ضدعفونی نمی‌شوند و باعث انتقال بیماری‌های پوستی می‌شوند.
⇠ قبل از انجام اپیلاسیون با خودتان یک زیر انداز نخی ببرید.
.

نکات مهم هنگام اپیلاسیون

⇠ امروزه مراکز زیادی به شکل تخصصی به ارائه‌ی این خدمات می‌پردازند بنابراین برای انجام اپیلاسیون در این مراکز باید موارد زیر را در نظر بگیرید.
⇠ اولین نکته‌ای که برای انجام اپیلاسیون حائز اهمیت است این است که مراکز ارائه دهنده‌ی این خدمات باید از وسایل یک‌بار مصرف مثل کاردک و ظرف حاوی موم استفاده کنند تا باعث انتقال مریضی در بین افراد نشود.
⇠ این دسته از مراکز باید دارای مجوز بهداشت باشند و فردی که این خدمات را ارائه می‌دهد باید گواهی سلامت داشته باشد.
⇠ مسئول اپیلاسیون قبل از کشیدن کاردک حاوی موم بر روی بدنتان باید مقداری را روی بدن شما تست کند. اگر بیش از حد داغ بود از او بخواهید تا اجازه دهد موم کمی سرد شود با این‌کار از سوختگی ناشی از آن جلوگیری می‌کند.
⇠ اگر مسئول اپیلاسیون برای بعضی از موهای زائد کنده نشده‌ از موچین استفاده کرد حتما باید موچین با پنبه و الکل به صورت کامل استریل شود.
⇠ در صورت فراموشی زیرانداز از مسئول اپیلاسیون بخواهید یک زیر انداز یکبار مصرف به شما بدهد. باز هم اگر رو تختی یکبار مصرف نیز در دسترس نبود از مسئول اپیلاسیون بخواهید تخت را با پنبه و الکل تمیز کنند.
.

نکات مهم پس از اپیلاسیون

⇠ برای جلوگیری از عدم تحریک پوست بهتر است از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.
⇠ پس از اپیلاسیون از دوش آب سرد استفاده کنید.
⇠ بدلیل عدم جذب عرق به بدن و جلوگیری از حساسیت پوستی بهتر است از لباس‌هایی که نخی و گشاد هستند استفاده کنید.
⇠ از ژل آلوئه ورا برای کاهش قرمزی پوست خود استفاده کنید نحوه‌ی استفاده از آن به این صورت است که آلوئه ورا را از وسط نصف کنید و مایع داخل آن را بر روی پوستتان بمالید.
⇠ برای جلوگیری از درد ناشی پس از اپیلاسیون بهتر است مقداری یخ را در پارچه‌ای قرار دهید و روی ناحیه‌ی مورد نظر بگذارید.
⇠ تا 24 ساعت پس از اپیلاسیون از رفتن به استخر بدلیل جلوگیری از عفونت خودداری کنید.
⇠ 24 ساعت الی 48 ساعت در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید زیرا باعث تغییر رنگ پوستتان می‌شود.
⇠ اگر بخواهید پس از اپیلاسیون جوش نزنید بهتر است از لوسیون‌هایی استفاده کنید که دارای روغن مینرال باشند. چنانچه پس از انجام وکس پوستتان جوش زد از پمادهایی که دارای سولفات پلی مکسین بی و زینک باسیتراسین است به مدت سه روز استفاده کنید و استفاده از این پمادها باعث می‌شود درد ناشی از انجام اپیلاسیون کمتر شود.
.
منابع:
.https://www.styley.ir

error: Alert: Content is protected !!