پرستاری از سالمند آلزایمری

برای پرستاری از سالمند آلزایمری ، علاوه بر روش های برخورد با بیمار آلزایمری باید از ماهیت این بیماری آگاه باشید. یعنی نشانه آلزایمر را بشناسید ، عوارض آن را بدانید و راه های مراقبت از بیماران آلزایمری را تمرین کنید. یکی از بیماری هایی که در دوران سالمندی به سراغ افراد می آید زوال عقل یا آلزایمر است. این بیماری یکی از رایج ترین بیماری های عصبی- شناختی است. آلزایمر به صورت تدریجی مغز افراد مبتلا را درگیر می کند و فرد را دچار فراموشی می کند. نگهداری صحیح از سالمندان مبتلا به این اختلال تا حد زیادی در عدم پیشرفت این بیماری تأثیر دارد.

.

مراقبت و نگهداری از بیماران آلزایمری در منزل

مراقبت و نگهداری از بیماران آلزایمری نیاز به تخصص و آموزش دارد. پس از تشخیص این بیماری مهم ترین هدف، کیفیت و سبک زندگی برای بیمار می‌باشد. پرستار بیمار آلزایمری باید شرایط مطلوبی را برای فرد فراهم کند. همچنین محیط نگهداری بیمار بر روحیه و رفتار فرد تاثیر مستقیمی دارد. به دلیل اینکه هیچ درمان قطعی برای بیماری آلزایمر پیدا نشده است، و بیمار تا زمان فوت به این بیماری مبتلا است نمیتوان از او انتظار داشت که روال زندگی خود را به روش گذشته ادامه دهد بنابراین نمیتوان فرد مبتلا به آلزایمر را در محیطی تنها گذاشت.

برای نگهداری و مراقبت از بیماران آلزایمری در منزل باید به نکات مهمی توجه کرد. تمام اعضای خانواده که با بیمار آلزایمری زندگی می‌کند باید قابلیت درک کردن رفتار های بیمار را داشته باشند و از نظر روانی عکس‌العمل های فرد را پیش بینی کنند. خانواده بیمار باید در منزل قوانین رفتاری و برنامه ریزی روزانۀ ثابتی داشته باشند تا یادآوری آن برای بیمار آلزایمری ساده تر شود. همچنین محیط خانه ای که بیمار در آن مکان زندگی می‌کند را ایمن کنید و فراموش نکنید که رفتار بیمار مبتلا به آلزایمر کمتر قابل پیش بینی نیست در نتیجه ممکن است برخی از وسایل خانه با پیشرفت بیماری، تبدیل به منابع خطرآفرین شوند مانند استفاده از اجاق گاز، وسایل برقی و حتی حمام کردن.

.

پرستار مناسب برای بیماران آلزایمری در منزل

پرستار بیماران آلزایمری در اولین قدم باید از امنیت خانه مطمعن شود و تمام اشیایی که فرد بیمار آلزایمری ممکن است با آنها به خود آسیب بزند را دور نگه دارد. از ورود بیمار آلزایمری به مناطق خطرناک مانند راه پله، حیاط، بیرون منزل، انباری و پارکینگ مطمعن شود. پرستار بیمار آلزایمری باید تمام درهای موجود در خانه که ممکن است اشیا خطرناک در آنجا باشد را قفل نگه دارد. نکته بسیار مهم در استخدام پرستار بیماران آلزایمری در منزل، اعتماد داشتن به پرستار میباشد زیرا ممکن است فرد بیمار مدت زیادی را با پرستار در منزل تنها باشد و پیدا کردن فرد قابل اطمینان میتواند عملکر بهتری در فرآیند بهبود بیمار داشته باشد.

.
منابع:

.http://nedayar.com
.https://mehrparvar.com

error: Alert: Content is protected !!