ورزش ژیمناستیک

ژیمناستیک ورزشی است که در دسته بندی رشته‌های آمادگی جسمانی قرار دارد و در آن حرکات نیازمندِ قدرت، انعطاف بدنی، چابکی، تعادل و هماهنگی اعضای بدن است. ژیمناستیک از تمرینات ورزشی که در یونان باستان انجام می‌شد، تکامل پیدا کرده و در سطح بین‌المللی زیر نظر فدراسیون بین‌المللی ژیمناستیک اداره می‌شود.

معروف‌ترین بخش این رشته ورزشی ژیمناستیک هنری است که در مسابقات آن ورزشکاران زن در رشته‌های حرکات زمینی، پرش از پرش از خرک، پارالل ناهم‌سطح و چوب موازنه و ژیمناست‌های مرد در رشته‌های حرکات زمینی، بارفیکس، پرش خرک، دار حلقه، پارالل، و خرک حلقه به رقابت با یکدیگر می‌پردازند. ژیمناستیک موزون، ایروبیک، آکروباتیک و ترامپولین بخش‌های دیگر این رشته ورزشی را تشکیل می‌دهند. ژیمناستیک یک ورزش المپیکی است و از اولین دوره المپیک تاکنون در برنامه این مسابقات قرار داشته‌است. هم‌اکنون ژیمناستیک المپیکی از ۱۸ رویداد ورزشی جداگانه تشکیل می‌شود که ۱۴ رقابت در ژیمناستیک هنری، ۲ رقابت در ژیمناستیک موزون و ۲ رقابت در ترامپولین است.

ژیمناستیک در سطح تفریحی و به خصوص به عنوان تمرینات انعطاف بدنی بسیار محبوب است. در سطح قهرمانی این رشته به تمرینات بی‌وقفه و آمادگی جسمانی بسیار بالا در اتمام ابعاد از جمله بنیه و استقامت قوی نیاز دارد. ژیمناستیک هرچند یک رشته ورزشی بدون برخورد است اما ورزش پرآسیبی است. فرودهای سنگین، افت‌ها یا برخورد به ابزار تمرینی ممکن است باعث آسیب‌دیدگی شود. صدمات جسمی در بین ورزشکاران ماهر بیشتر دیده می‌شود چون آن‌ها معمولاً برای مدت طولانی‌تری تمرین کرده و حرکات خطرناک‌تری را اجرا می‌کنند.

.

اصولا، سه نوع ژیمناستیک در بازی‌های المپیک ارائه می‌شود: 

ژیمناستیک هنری

ژیمناستیک ریتمیک

ترامپولین

.

. ژیمناستیک هنری

وقتی کلمه ژیمناستیک به گوش شنونده می‌رسد، نخستین تصویری که در ذهن می‌آید، یکی از ابزار ژیمناستیک هنری است. پرش از خرک، پارالل ناهم سطح، چوب موازنه و ورزش‌های زمینی مخصوص زنان هستند. از طرف دیگر، خرک حلقه، دارحلقه، میله پارالل و بارفیکس به مردان اختصاص یافته است. ورزش‌های زمینی و پرش از خرک رشته‌های مشترک بین زنان و مردان هستند.

.

زنان 

ژیمناستیک زنان همیشه مورد استقبال تماشاچیان قرار گرفته‌است در زیر چندین نمونه از رشته‌های ژیمناستیک زنان را بر ای شما شرح می‌دهیم.

.

پرش از خرک 

خم شدن، دویدن، کشش بدن به عنوان موقعیت‌ها مختلف بدن در این رشته معرفی شده‌است. امتیاز به نحوه اجرا و میزان پیچیدگی و سختی حرکت داده می‌شود. زن ژیمناستیک‌کار براساس میزان پرواز او از تخته پرش و نحوه فرود او و عدم برداشتن قدم اضافه بعد از فرود بر روی زمین امتیاز می‌گیرد.

.

پارالل بانوان 

این رشته از ژیمناستیک زنان مورد استقبال بسیاری از تماشچیان می‌باشد. در این رشته حرکات وقدرت قسمت بالای بدن ژیمناست به نمایش گذاشته می‌شود. میزان زمان بندی و شدت نزدیک شدن در این رشته مهم است. نحوه امتیاز دهی بر میزان ادامه دادن حرکت بدون توقف و وقفه می‌باشد.

.

چوب موازنه 

زن ژیمناست باید قدرت تعادل و استقامت خود رابر روی میله‌ای که تنها ۴ اینچ پهنا دارد نمایش دهد.

.

حرکات زمینی 

این حرکات یک حفای تصویری می‌باشد. که شامل ترکیبی از حرکات رقص و آهنگ می‌باشد. از ویژگیهای حرکات زمینی می‌توان استفاده بهینه و مختلف از حداکثر فضای زمین و سطح پیچیدگی حرکات انجام شده بر روی زمین نام برد. شخصیت یک فرد ژیمناست در این حرکات نمایش داده می‌شود. که کنترل کلی بدن را به نمایش می‌گذارد.

.

مردان

حرکات زمینی

کل زمین و فضای موجود در این رشته برای انجام حرکات زمینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سالتوس‌های مختلف. حرکات چرخشی و پیچشی و فرودهای متعدد به عنوان موارد امتیاز آور در رشته می‌باشند.

 

خرک حلقه

این رشته یکی از دشوارترین بخش حرکات دسته و جا به جایی دشت‌ها به همراه حرکات پیچیده بدن بر روی خرک می‌باشد. این موقعیت به ژیمناستیک این امکان را می‌دهد که بطور فوق العاده‌ای از یک پرتاب به چرخش دیگر بدن خود را موج دهد.

 

دارحلقه

این حلقه‌ها باید به طور کامل ثابت و تحت کنترل باشند. شخص ژیمناست باید به طور کامل ثابت و موفقیت بدن خود را برای نمایش حرکات زیبا در این حلقه‌ها حفظ کند.

 

پرش از خرک 

ارتفاع و کل مسافت طی شده و شتاب مرد ژیمناست به طور کلی موارد مورد امتیاز و مطرح در این رشته می‌باشد. شخص ورزشکار به محل پرش با حرکت مانوری آکروباتیک در هوا انجام می‌دهد و یک فرود ثابت و تعادلی باعث ایجاد جلوه در حرکت او می‌شود.

 

پارالل

تاب خوردن و پرواز از قسمت‌های مهم این رشته می‌باشد. مشکل‌ترین قسمت در انجام حرکات در این رشته ژیمناستیک زمانی است که فرد ژیمناستیک برای انجام حرکت و جابجایی در قسمت جلوو پشت سالتوس باید میله‌ها را رها کند.

 

بارفیکس

این میله‌های افقی و یا میله ارتفاع به عنوان یک رشته مهم برای نمایش میزان جرات و مهارت شخص ژیمناست مرد به حساب می‌آید. شاخص‌ترین ژیمناست‌های مرد در مسابقات ۲۰۰۳ افراد ی از قبیل Alex bandorenici، sergi khorkhirdion، George greenicov می‌باشند.

.

در المپیک 

ژیمناستیک المپیک همیشه به عنوان یک سنگ مهمی از هم‌زمانی قدرت و توانایی به همراه روش و سبک که با ایجاد یک تأثیر فس گیر تماشاچیان می‌شود معرفی شده ایت. نادیا کومانچی با کسب ۱۰ امتیاز در مسابقات المپیک مونترال همواره به عنوان یک شا خص در تاریخچه المپیک ژیمناستیک به حساب می‌آید. در ژیمناستیک المپیک ۱۴ رشته حرفه‌ای وود دارد. و رشته‌های مجزا برای مردان و زنان وجود دارد دو ردیف از داوران وظیفه نظار ت و داوری این رشته‌ها را بر عهده دارند. هر داور می‌تواند به فرد شرکت کننده امتیازی تا سطح ۱۰ را بدهد. داوران اجرایی هوا عملیات و حرکات فرد ورزشکار را بر اساس مسائل تکنیکی و شکل حرکت قضاوت می‌کنند. امتیازها بر اساس نظر داوران بر اساس پیچیدگی و دشواری حرکت در صورت وجود خطا در اجرا از کل امتیاز کسر خواهد شد. شش داور اجرایی بر روی حرکات فردی ژیمناست نظر می‌دهند و میانگین ۴ امتیاز به عنوان امتیازنهایی محسوب می‌گردد. بیشترین و کمترین امتیاز حذف می‌شوند. برای جلوگیری از بروز حادثه، مددکاران ورزشی در مواقع نیاز در کنار تشک و ایستاده اند ولی اگر ورزشکاران از آنها کمک بگیرند این امر باعث کاهش امتیاز فر د ورزشکار می‌شود. اولین مسابقات وسیع و گسترده ژیمناستیک در سال ۱۸۹۶ در آتن یونان انجام شد.

آلمان به عنوان تیم منتخب کلیه مدال‌ها را از آن خود کرد. پنج کشور در این مسابقات شرکت کردند. در سال ۱۹۲۴ در فرانسه برای اولین بار مردها در رشته‌های انفرادی در ژیمناستیک با یکدیگر مسابقه دارند. تیم زیمناستیک زنان برای اولین بار در المپیک ۱۹۸۱ کار خود را آغاز کرد.

اولین مسابقات بین‌المللی بعد از المپیک ۱۸۹۶ در شهر آنتورپ بلزیک برگزار شد. ژیمناستهایی از کشور بلژیک، فرانسه، لوکامبورگ و هلند در این مسابقات شرکت کردند. او.لین مسابقات تیمی مردان در المپیک ۱۹۰۴ در سن لویس برگزار شد. از آن زمان تا کنون رشته‌های مختلف در مسبقات جهانی ژیمناستیک اضافه شده‌است. مسابقات قهرمانی ژیمناستیک درسال ۲۰۰۳ در کالیفورنیا با شرکت ۱۶ تا ۲۴ تیم برگزار شد. در قسمت تیمی مردان چنین رتبه اول را بدست آورد و در قسمت زنان به مقام اول رسید.

.

۳ نوع ژیمناستیک

انواع ژیمناستیک چیست و به چند نوع می توان از آن یاد کرد.

*ژیمناستیک هنری
*ژیمناستیک ریتمیک
*ژیمناستیک ترامپولین

پرش از خرک

ورزشکار زن با فعالیتهایی مانند دویدن، خم شدن، امتیاز می‌گیرد. در این زمینه زنان براساس میزانی که پرواز می‌کنند روی تخته پرش و نحوه ای که فرود می آیند و اینکه قدم اضافی بعد از فرود برندارند امتیاز خود را میگیرند.

پارالل زنان

زنان در این زمینه حرکت و قدرت قسمت بالای بدن خود را به نمایش در می آورند زنان در این زمینه برا اساس حرکتهای بدون وقفه خود امتیاز میگیرند.

چوب موازنه زنان

زنان در این زمینه براساس تعادل و استقامت خود امتیاز میگیرند.

حرکات زمینی زنان

ترکیبی از حرکات رقص و آهنگ میباشد. استفاده از حداکثر فضای زمین مورد ارزیابی قرار میگیرد.

حرکات زمینی مردان

مردان در این زمینه براساس چرخش و پیچش و فرودهای متعدد خود در کل زمین ک فضایی که موجود است امتیاز میگیرند.

خرک حلقه مردان

مردان در این زمینه براساس حرکت دسته و جابجایی دشت همراه با حرکت پیچیده بون روی خرک میباشد. مردان بدن خود را از یک پرتاب به چرخش دیگر موج میدهند.

دارحلقه

این زمینه حلقه ای را ثابت می‌کنند شخص ژیمناستیک کار باید  بطور کامل ثابت بدن خود را حول آن حلقه حفظ کند و حرکات زیبا را به نمایش بگذارد.

پرش از خرک

مردان در این زمینه براساس ارتفاع و مسافت و شتابی که میگرند امتیاز میگرند.

پارالل مردان

مردان در این زمینه براساس تاب خوردن و پرواز امتیاز میگرند. سخترین حرکت در این زمینه آنست که فرد برای حرکت و جابجایی درقسمت جلو و پشت سالتوس باید میله را رها کند.

بارفیکس مردان

این میله های افقی و یا میله ارتفاع به عنوان یک رشته مهم برای نمایش میزان جرات و مهارت شخص به حساب می آید.

.

سن مناسب برای شروع ژیمناستیک چیست؟

سن مناسب شروع ژیمناستیک 5 سال به بالا است و در این دوره تا سن 9 سالگی ژیمناستیک فقط باید جنبه بازی و تفریح برای کودک شما داشته باشد. کودک شما نباید تمام روزهای هفته به تمرین بالای 2 ساعت بپردازد. این امر موجب خستگی بیش از حد و فشار بر صفحات رشد استخوان میشود هررشته ورزشی غیر از ژیمناستیک از این الگو پیروی میکند و نباید بیش از اندازه و حرفه  ای در سنین پایین به آن پرداخته شود.

فواید ژیمناستیک چیست؟

تقویت و هماهنگی عضلات

ژیمناستیک فقط برای کسانی که می خواهند ژیمناست کار شوند، ضروری نیست. این رشته بیشترین کمک را به هماهنگی عضله و استخوان می کند. بنا بر این کسانی که می خواهند فرزندانشان در آینده ورزشکار موفقی شوند، حتما باید ژیمناست کار باشند. چابکی بدن یک فو تبا لیست به تمریناتی برمی گردد که او در کودکی انجام داده که در این زمینه حرکات ژیمناستیک بهترین کمک برای یک فو تبا لیست یا هر ورزشکار دیگری است.

فواید ژیمناستیک برای کودکان

شرکت در ژیمناستیک از سنین کودکی بسیار مهم است. در این سن تمام گروه های عضلانی، قدرت و انعطاف پذیری لازم را بدست می آورند. بعلاوه، با کاهش فشار خون و آزاد شدن آنزیم های آنتی اکسیدانی درون بدن، با تعدادی از اختلالات متابولیکی و ایمنی مبارزه می کند. همه بچه ها از شرکت در کلاس ها و مشارکت در ژیمناستیک بهره مند می شوند. فوایدی که در مطلب زیر ذکر شده است یک نمونه کوچک از فواید ژیمناستیک است.

افزایش انعطاف پذیری

ژیمناستیک شامل حرکات خاصی مانند موانع و چرخش هاست، بهبود انعطاف پذیری ویژگی مهم ژیمناستیک است. خم شدن و پیچ و تاب خوردن در ژیمناستیک باعث کاهش هر نوع عضله و سفتی مفصل می شود؛ بنابراین ژیمناست ها می توانند طیف گسترده ای از حرکات را بدون آسیب دیدن مفاصل و عضلات خود انجام دهند. ژیمناست های جوان رباط ها، تاندون ها و مفاصل قوی تر و انعطاف پذیرتری دارند. این بدان معنی است که مشارکت زود هنگام در ژیمناستیک می تواند انعطاف پذیری فرد را بهبود ببخشد و از نقص های رشد و خستگی جلوگیری کند.

.

عوارض ژیمناستیک

عوارض هورمونی

ورزش های با شدت بالا می تواند باعث عملکرد نامناسب هورمون ها شود مخصوصا اگر درست قبل از شروع سن بلوغ یا در طول دوران بلوغ این ورزشها را انجام دهید. تمرین های سخت در حدود 40 ساعت در هفته می تواند منجر به تاخیر در شروع بلوغ مخصوصا در دختران جوان شود. اگرچه بلوغ خانم ها یک فرایند چند مرحله ایست، اما تخمک گذاری و شروع اولین قاعدگی آنها با تاخیر خواهد بود که از عوارض شایع در تمرینات ورزشکاران برگزیده است. بدن زن معمولی دارای 20 الی 30 درصد چربی است و وقتی که سطح آن چربی پائین می آید، همانطور که در مورد ورزشکاران برگزیده اتفاق می افتد سطح هورمون لپتین کاهش می یابد.

لپتین نقش مهمی در شروع تخمک گذاری ایفا می کند که به نوبه خود موجب تقویت و تشویق تولید و آزاد سازی استروژن می شود که برای چندین نوع عملکرد رشد در بدن دختران جوان ضروری است. برای هیپوتالاموس که غده هیپوفیز در آن قرار دارد و کارهای مربوط به تخمدان ها را انجام می دهد، هورمون لپتین ضروری است. به محض اینکه یک ژیمناست تمرینات شدید را متوقف می کند باید تخمک گذاری همانند روال عادی آن از سر گرفته شود، اما اگر چنین چیزی رخ نداد ژیمناست ها باید سایر گزینه های غالب در بلوغ را مورد توجه قرار دهند.

مفاصل استخوانها و دردهای مزمن

ژیمناستیک کارها در معرض خطر مربوط به ورم مفاصل و پوکی استخوان قرار دارند. اکثرا در مچ ها، زانوها و قوزک پاهای آنها و جایی که شدت فشارها بیشتر احساس می شود احتمال خطر بیشتری وجود دارد و هنگامیکه بدن پیرتر می شود یا در دوران های خاصی مثل بارداری، فشارهای بیشتری را تحمل میکند، بعضی افراد ممکن است حتی با شکستگی ها و یا دردهای شدیدی روبرو شوند. درد مزمن مخصوصا درد کمر، دردی است که ژیمناست ها آکثرا آنرا تجربه می کنند. اگرچه ممکن است این درد با توانبخشی و فیز یوتراپی مدیریت شده و برطرف شود.
شما می توانید مطالب خوب و مفید را در قسمت بلاگ شرکت کچب بخوانید.

 

.

ژیمناستیک چه معایبی دارد؟

بیشتر افرادی که به سراغ ژیمناستیک می روند هدفشان عضله سازی است تا با حذف کردن وسایل و تجهیزات سنگین ورزشی به تناسب اندام دست پیدا کنند ولی گاهی با رعایت نکردن اصول پزشکی و انجام دادن حرکاتی نامتعارف و بدون نظر کارشناس های مربوطه، صدمات و آسیب های جبران ناپذیری را به بدن خود وارد می کنند.

ورزش ژیمناستیک اگر با شدت بالا باشد می تواند باعث عملکرد نامناسب هورمون ها بشود و مخصوصا اگر درست قبل از آغاز سن بلوغ و یا در طول دوران بلوغ این گونه ورزش ها را انجام دهید.

به خاطر حرکت های شدید ورزش ژیمناستیک که با هدف عضله سازی انجام می شود، شاهد توقف ترشح هورمون استروژن را در ژیمناستیک کاران هستیم اما استخوان ها برای این که به حجم مطلوبی دست پیدا کنند به این هورمون ها احتیاج دارند و در نبود آن به توده و حجم قابل قبولی دست پیدا نمی کنند.

از جمله خطراتی که در حوزه ژیمناستیک و تمرینات شدید آن وجود دارد این است که احتمال آسیب دیدگی بالا می رود. در حرکات شدید این ورزش احتمال شکستگی استخوان ها مخصوصا در زانو و آرنج بالا می رود.

.
منابع:
.https://kacheb.co

- مطالب مرتبط -

«m04-09, ژیمناستیک»

error: Alert: Content is protected !!