ورزش اسپینینگ

 در کلاس های اسپینینگ چه اتفاقی رخ می دهد؟
تصور کنید یک کلاس ورزشی پر از دوچرخه های اسپینینگ که ورزشکاران بر روی آنها به شدت در حال پدال زدن هستند. رقص نور و موزیک، کاملاً فضای سالن را پر کرده و مربی روی دوچرخه، بوسیله یک هِدسِت در حال راهنمایی ورزشکاران می باشد.
ورزشکاران آنقدر پدال می زنند تا خیس عرق شوند. اسپینینگ یک ورزش جدید است که ورزشکاران بصورت گروهی در آن شرکت کرده و بطور معمول بین ۳۰ الی ۷۵ دقیقه بطول می انجامد. کلاس ها، بوسیله مربی ورزشی در مراحل مختلف آن هدایت و رهبری می شود، از گرم کردن گرفته تا مراحل سخت و در پایان خنک کردن.

.
  شدت ورزش در اسپینینگ متاثر از عوامل زیر است:
– آهنگ و تعداد پدال زدن.
– مقاومت پدال در برابر فشار ورزشکار که قابل تنظیم می باشد.
– با توجه به موقعیت قرارگیری ورزشکار، که بصورت نشسته یا ایستاده بر روی دوچرخه قرار گیرد.
اسپینینگ (spinning) یک ورزش مفید برای بهبود وضعیت قلبی-عروقی و کاهش چربی های موضعی می باشد. در اینجا بیان می کنیم که چگونه این ورزش برای سلامتی بدن مفید است:

۱- اسپینینگ پاها را قوی می کند:
استفاده از دوچرخه، بدون تحمل فشار خاصی، سبب تقویت ماهیچه های پا و عضلات ران، باسن و تاندون ها می شود. اگر به دنبال پاهای قوی هستید، اسپینینگ بهترین راه حل است.

۲- اسپینینگ سبب بهبود چربی سوزی می گردد:
سوختن چربی ها زمانی اتفاق می افتد که ضربان قلب به ۶۵ الی ۷۵ درصد از حداکثر ممکن برسد. شما می توانید تعداد ضربان قلب خود را بصورت دستی و یا با استفاده از مانیتور موجود در دوچرخه های کلاس ورزش اندازه گیری نمایید. با اندازه گیری صحیح ضربان قلب، از دوچرخه می توان برای کاهش چاقی های موضعی و در نتیجه کاهش وزن بهره برد. بر روی دوچرخه های اسپینینگ به راحتی می توانید با حفظ شرایط، به ۲۰ دقیقه لازم جهت بهبود چربی سوزی برسید.

۳- اسپینینگ باعث بهبود عملکرد قلبی-عروقی می گردد:
قلب و شُش، سیستم قلبی-عروقی را تشکیل می دهند و اسپینینگ عملکرد آنها را ارتقاء می دهد. این به معنای بهبود گردش خون، و در نتیجه اکسیژن رسانی مطلوبتر به بافت های بدن می باشد. سطح تناسب اندام شما وابسته به عملکرد سیستم قلبی-عروقی است. همزمان با افزایش زمان تمرین با دوچرخه، سیستم قلبی-عروقی و سطح تناسب اندام بهبود می یابند.

۴- اسپینینگ یک ورزش برای تحمل وزن (بار) نیست پس خطر آسیب دیدگی در آن کاهش می یابد:
مزیت دیگر دوچرخه این است که یک ورزش عدم تحمل وزن محسوب می گردد. بدین معنی که مثلاً در زمان دویدن، بدن در مقابل صدمات محافظت نمی شود. “نشستن فعال” در اسپینینگ سبب کاهش فشار بر روی مفاصل شده و خطر آسیب دیدگی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

.

ورزش اسپینینگ چیست و چه دلایلی برای انتخاب آن وجود دارد

دوچرخه‌سواری فعالیتی لذت‌بخش است. علاوه بر تفریح، ورزش خوبی هم محسوب می‌شود. اما ورزش اسپینینگ که با استفاده از دوچرخه‌ ثابت و ۴۵ دقیقه رکاب‌ زدن و عرق کردن در اتاقی بسته انجام می‌شود، کمی ناخوشایند به نظر می‌آید. اما چه کارهایی انجام بدهیم تا از این فعالیت لذت ببریم؟ این مقاله را بخوانید تا با این ورزش بیشتر آشنا شوید.

«اندورفین‌ها» مُسکن‌های طبیعی بدن هستند. این ترکیبات در اثر هیجان، فعالیت ورزشی، خوردن غذاهای فلفلی و… ترشح می‌شوند و درد را تسکین می‌دهند. ورزش اسپینینگ هم به لطف فعالیت بدنی، باعث ترشح اندورفین می‌شود. علاوه بر این، بسته به سرعت و زمان رکاب ‌زدن، می‌توانید در هر نوبت تمرین ۴۰۰ تا ۶۰۰ کالری بسوزانید. انجام ورزش اسپینینگ در کلاس‌های مختص این ورزش، لذت بیشتری به‌ وجود می‌آورد. در ادامه ۸ دلیل ما برای انجام ورزش اسپینینگ در کلاس‌های مخصوص را مطالعه کنید.

.

۱. شما انرژی لازم برای کل تمرین را به‌دست می‌آورید

رقص نور و موزیکی که در کلاس‌ها استفاده می‌شود، باعث می‌شوند تا یک لحظه هم متوقف نشوید.

کئونی هادوبا (Keoni Hudoba) مبتکر روش Cyc که در کلاس‌های تناسب اندام Cyc در آمریکا استفاده می‌شود، می‌گوید بهترین پستی که در شبکه‌های اجتماعی از یکی از شاگردانم دیدم، این بود:

«خسته از کلاس برگشتم. وقتی به آنجا می‌روی، مربی‌ ۱۲۰٪ انرژی مورد نیازت را به تو می‌دهد، یک انرژی مسری که به همه سرایت می‌کند.»

.

۲. شما حداکثر فشار را به خود می‌آورید، اما نه آن‌قدر که مشکل‌ساز شود

کلاس‌های اسپینینگ فقط برای مسابقات بین‌المللی دوچرخه‌سواری ساخته نشده است. این کلاس‌ها برای افرادی از سطح مبتدی تا حرفه‌ای و هر اندازه از آمادگی جسمانی طراحی شده است. هادوبا می‌گوید: «ما در طول هر تمرین لحظاتی پرفشار و لحظاتی کم‌فشار کار می‌کنیم. در نتیجه پاهای شما را به چالش می‌کشیم، ولی نه در حدی که احساس ناتوانی کنید. در بیشتر کلاس‌ها وضعیت این‌گونه است. در بیشتر زمان کلاس‌ها به جای حالت «سربالایی شدید» از حالت «زمین مسطح» استفاده می‌شود. تمریناتی که شدت و سختی‌شان نوسان دارد، ضربان قلب شما را بالاتر می‌برد و کمک می‌کند تا در زمانی کم، کالری نسبتا زیادی بسوزانید. شاید بعد از کلاس بالا و پایین رفتن از پله‌ها کمی برای‌تان سخت شود. ولی این خستگی برای‌تان شیرین خواهد بود.»

.

۳. موسیقی به شما کمک می‌کند تا سختی رکاب ‌زدن را فراموش کنید

پس از چند جلسه کلاس، کم‌کم مربی مناسب خود را شناسایی می‌کنید. می‌توانید بفهمید چه کسانی در موسیقی سلیقه‌ای مشابه شما دارند. ریتم موسیقی و دیدن افرادی که سخت در حال رکاب‌ زدن هستند، شما را تشویق می‌کند تا سرعت خود را حفظ کنید. تحقیقات نیز نشان داده است ورزشکارانی که حین تمرین موسیقی با ریتم تند گوش می‌کنند، تلاش بیشتری خواهند کرد. موسیقی نقش مهمی دارد. موسقی به شما کمک می‌کند تا احساسات منفی خود را با احساسات خوب و مثبت جایگزین کنید. مثلا اگر روز بدی داشته‌اید، به شما کمک می‌کند تا شروعی تازه داشته باشید. همچنین با گوش دادن موسیقی در کلاس، می‌توانید آهنگ‌هایی را که دوست دارید شناسایی کنید، دانلود کنید و در خانه یا جای دیگر حین ورزش گوش کنید.

.

۴. ورزش اسپینینگ علاوه بر پاها، سایر نقاط بدن‌ را نیز به چالش می‌کشد

در کلاس اسپینینگ خیلی انتظار دیدن وزنه نداشته باشید. این ورزش، بیشتر استقامتی است. در حالی‌که بیشتر تمرکز در ورزش اسپینینگ بر روی پاها است، ولی رو‌ش‌هایی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا بیشتر نقاط بدن خود را به چالش بکشید. هادوبا می‌گوید: «می‌توانیم بجز پاها، کل بدن‌تان را هم حین رکاب ‌زدن درگیر کنیم. برای این کار، برخی از حرکات ورزش‌های دیگر (مثل مشت زدن به کیسه‌ی بوکس) را با رکاب ‌زدن ترکیب می‌کنیم. با این روش می‌توان بازوها و شانه را نیز درگیر کرد. بعضی اوقات وزنه‌هایی را حین رکاب ‌زدن در دست فرد قرار می‌دهیم. شاید این وزنه‌ها در اوایل کار به نظر سبک بیایند. ولی با ادامه‌ی تمرین و افزایش خستگی، همین وزنه‌های سبک حسابی شما را به چالش می‌کشند.»

.

۵. کم‌کم به احساس دردی که دارید عادت می‌کنید

اگر مدتی است که ورزش نکرده‌اید و می‌خواهید برای اولین جلسه رکاب بزنید، احتمال دارد روز بعد احساس درد داشته باشید. برای جلوگیری از درد شدید، روز بعد نباید در تمام مدت تمرین روی صندلی دوچرخه ثابت بنشینید. نشستن طولانی بر روی صندلی و وارد شدن نیروی زیاد به شما، می‌تواند به شما صدمه بزند. در بیشتر کلاس‌ها بین آهنگ‌ها از شما می‌خواهند تا بلند شوید و دوباره روی صندلی خود بنشینید. با این حال اگر احساس راحتی نکردید، می‌توانید از صندلی‌های نرم‌تر استفاده کنید.

.

۶. معمولا اسپینینگ موجب افزایش اندازه‌ی پاهایتان نمی‌شود

بسیاری از افراد به غلط تصور می‌کنند با رکاب ‌زدن اندازه‌ی پاهایشان بزرگ می‌شود. هادوبا می‌گوید: «درست است که با پرس سینه ۱۳۰ کیلوگرمی در بلند مدت، حجم عضلات سینه‌ی شما افزایش می‌یابد. ولی اگر بخواهید با رکاب ‌زدن پاهای خود را بزرگ کنید، باید ۸ ساعت با فشار سنگین رکاب بزنید. اکثر کلاس‌ها، اسپینینگ را همراه با تمریناتی برای بالا تنه‌ی شما در نظر می‌گیرند. این کار باعث می‌شود تا عضلاتی که زیاد از آنها استفاده نکرده‌اید را به کار بگیرید و بدن شما شکل بهتری پیدا کند.»

.

۷. روحیه‌ی کار تیمی در شما تقویت می‌شود

شاید گاهی اوقات، به تنهایی رکاب ‌زدن برای رهایی از افکار منفی خوب باشد. ولی مطمئن باشید رکاب ‌زدن در باشگاه و دریافت انرژی از افراد دیگری که مانند شما تلاش می‌کنند، در روحیه‌ی شما تأثیر بهتری می‌گذارد. هادوبا می‌گوید: «اگر شما با اراده سر کلاس بیایید، زمان ۴۵ دقیقه‌ای کلاس برای شما مثل ۲۰ دقیقه می‌گذرد. چون از کلاس لذت می‌برید. برای مربیان لذت بردن شرکت کنندگان در کلاس مهم است. آنها تلاش می‌کنند تا با واکنش مناسب نسبت به کسانی که تمرین می‌کنند، از ایجاد حس خستگی در آنها جلوگیری کنند.»

.

۸. شما کلاس را با حس خوشحالی ترک خواهید کرد

هادوبا می‌گوید: «من تلاش می‌کنم برای پایان کار یک آهنگ پر انرژی انتخاب کنم تا افراد در هنگام ترک کلاس آن آهنگ را به خاطر داشته باشند.»

انتخاب ورزش اسپینینگ نباید باعث شود که از ورزش‌های دیگر غافل شوید. اما اگر شما سالم هستید و آسیب‌دیدگی ندارید، افزودن این ورزش به سایر تمرینات‌ برای تناسب اندام‌تان بسیار مفید است. اگر تصمیم به انجام ورزش اسپینینگ گرفتید، متعهدانه آن را انجام بدهید. هادوبا می‌گوید: «مهم نیست که چه روشی را در ورزش اسپینینگ انتخاب کنید، اسپینینگ در هر شکلی که انجام شود برای شما عالی خواهد بود. ورزش اسپینینگ به شما کمک می‌کند تا بدن سالم‌تری داشته باشید.»

.
منابع:
.http://www.pardadgym.ir

- مطالب مرتبط -

«m04-09, اسپینینگ»

error: Alert: Content is protected !!