ورزش آفرود

درواقع آفرود سبکی از رانندگی است. ورزشکاران با ماشین های دو دیفرانسیل در مسیر های دشوار با پستی و بلندی های شدید رانندگی نموده و خود را به مقصد می رسانند. میتوانند از مسیر های سخت و منطقه های صعب العبور بگذرند و در مناطقی که برای خوردو های معمولی مطلوب نیست به آسانی حرکت کنند.

البته باید به شما بگویم داشتن سواری های آفرود تنها لازمه این تفریح هیجان انگیز نیست بلکه رانندگانی که در آفرودینگ شرکت می کنند باید آفرود باز حرفه ای بوده و علاوه بر داشتن مهارت از قدرت تصمیم گیری و تمرکز بالایی هم برخوردار باشند.

آفرود( OFF ROAD) در انگلیسی یعنی بیرون از جاده. به سواری هایی اتلاق می شود که میتوانند مسیرهایی را بپیمایند که جاده ندارند. مانند بیابان، مانند جنگل، مانند شن های صحرا و… در اصطلاح به آنها خودرو های بیابانگرد هم می گویند.

آفرود در مکان های گوناگون برپا می شود، تقریبا همه جا. از زمین های گل آلود و تپه های شنی گرفته تا بیابان های باتلاقی و زمین های رمل و کوهستان و کویر و… اکنون متوجه شدید به چه دلیل بیشتر آفرود بازان منتظر فصل های پر باران هستند؟

آفرود به دودسته تقسیم می شود:

آفرود و مسابقه

آفرود و طبیعت گردی

.

آفرود و مسابقه

مسابقه های آفرود زیر نظر فدراسیون اتومبیلرانی و جهان گردی برپا می شود و مثل همه مسابقه های دیگر دارای قانون های خاصی بوده و به برندگان هم جوایز نفیسی اهدا می شود.

.

مشکلات مسابقه های آفرود چیست؟

مسابقه های آفرود هم شبیه دیگر ورزش ها داری مشکلات بسیاری میباشد که از مشکلات این ورزش میتوان به نبود پیست حرفه ای و عدم تامین اعتبار دولتی جهت برگزاری مسابقه های اشاره کرد.

البته افرادی که در مسابقه های آفرود شرکت می کنند امکانات و تجهیزات خودشان را دارند و فرد یا سازمان دیگری برای آنها هزینه نمی کند.

.

آفرود و طبیعت گردی

بعضی ها هم هستند که مسابقه را ملاک کار خویش قرار نمی دهند و نگاهی متفاوت به این ورزش دارند. این اشخاص تمایل دارند دل به طبیعت بزنند و از رانندگی و طبیعت لذت ببرند. اکنون اشخاص زیادی هستند که با خودرو دو دیفرانسیل خود دل را به طبیعت می سپارند.

در ایران تورهای طبیعت گردی بسیاری فعالیت می کنند. البته این تورها هم قانون های خاص خود را دارد؛ اکثر تورهای آفرود دارای مجوز می باشند و مسافرین خود را بیمه حوادث می کنند.

این تورها به علت داشتن هیجان زیاد، علاقمندان زیادی دارد. چنانچه جزء افرادی هستید که عاشق هیجان هستید به شما پیشنهاد می‎کنم یک بار سفر با تورهای آفرود را تجربه کنید و برای خویش خاطره بسازید.

.

خصوصیت خودروهای آفرودی چیست؟

ماشین های آفرود دو دیفرانسیلی هستند و موتورهای بسیار قدرتمندی دارند.

تایرهای یک ماشین آفرود بزرگتر از حد طبیعی بوده و آج های آن درشت هستند، گل های تایر آفرود نسبت به تایر خودروهای معمولی، از هم فاصله بیشتری دارند.

ارتفاعشان با سح زمین زیاد است تا موقع عبور از صخره و پستی بلندی به جایی برخورد نکنند.

چنانچه به آفرودها توجه کنید لوله ای شبیه به دودکش را در یک طرف ماشین خواهید دید که از زیر کاپوت تا بالای سقف نصب شده است. این قطعه« اسنورکل»( Snorkel) نام دارد. اسنورکل مجرای تنفسی ماشین موقع حرکت در آب است. در واقع هنگامی که آفرود در آب گیر کند، این لوله، هوای بیرون آب را به موتور می رساند تا خاموش نشود.

حتماً در مسابقه های آفرود دیده اید که یکی از چرخ های خودرو در هوا معلق مانده است ولی یک باره خودرو شروع به حرکت می کند. علت این حرکت، وجود قطعه ای به اسم« دیف لوک»( diff lock) است. فعال کردن این سیستم سبب می شود چرخ هایی که روی زمین هستند با هم درگیر شوند و خودرو شروع به حرکت کند.

قطعه ای به اسم« وینچ» یکی از مهمترین تجهیزات در آفرودهاست. وینچ روی سپر جلویی آفرود بسته می شود تا در صورت گیر کردن در گل و لای با کمک آن خودرو را بیرون بکشند. وینچ ها بسته به نوعشان از دو تا هشت تن را میتوانند جابجا کنند.

.

پتانسیل آفرود در ایران

ایران به لحاظ دارا بودن پتانسیل های زیاد در زمینه طبیعت گردی و هم دارا بودن اقلیم های متفاوت، دارای کویرهای معروف لوت و مرکزی میباشد و از طرف دیگر به جهت دارا بودن بخش های کوهستانی و جنگلی بستر مناسبی را برای صنعت آفرود در اختیار همگان قرار داده است.

.
منابع:
.https://www.beytoote.com

- مطالب مرتبط -

«m04-09, آفرود»

error: Alert: Content is protected !!